Państwo



Senat wykonał kolejne wyroki TK

GMO| Kodeks Morski| prawo prasowe| RMUA| Senat| sprostowania| ustawa o kombatantach

włącz czytnik

Ustawa o zmianie ustawy o ochronie przyrody oraz niektórych innych ustaw, powstała na podstawie projektu rządowego, wprowadza zmiany, które mają na celu uwzględnienie zarzutów Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, iż Polska narusza tzw. dyrektywę ptasią, czyli uchybia zobowiązaniom w zakresie systemu ochrony gatunkowej ptaków, oraz iż Polska nieprawidłowo przeniosła na nasz grunt przepisy dyrektywy siedliskowej w zakresie ochrony gatunkowej roślin i zwierząt.

Kolejny akt prawny to ustawa o zmianie ustawy o paszach. Był to projekt poselski. Ustawa zmienia termin wejścia w życie zakazu wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO) przeznaczonych do użytku paszowego - z 1 stycznia 2013 r. na 1 stycznia 2017 r. Tym samym wydłuża ona vacatio legis zakazu wprowadzania do obrotu pasz genetycznie zmodyfikowanych, nie uchylając tego zakazu. Sam zakaz wprowadzania do obrotu pasz genetycznie zmodyfikowanych budzi wątpliwości związane z niezgodnością takich rozwiązań z prawem Unii Europejskiej.

Ustawa o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw wprowadza jednakowe zasady zwrotu kosztów należnych świadkom i biegłym w postępowaniu sądowym w sprawach cywilnych i karnych. Był to projekt senacki, stanowiący dostosowanie systemu prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Ustawa kompleksowo reguluje zagadnienia związane ze zwrotem kosztów (nie tylko podróży, lecz wszelkich kosztów stawiennictwa) poniesionych przez świadków oraz inne osoby wzywane w toku postępowania karnego. Zapewnia jednolite orzekanie o kosztach wedle wszystkich procedur oraz ustaw przewidujących obowiązek stawiennictwa na wezwanie organu władzy publicznej. Analogicznie ma się rzecz z wynagrodzeniami przysługującymi biegłym powoływanym na potrzeby postępowań toczących się w sprawach zamówień publicznych.

Ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych uchyla  przepis umożliwiający spółdzielniom mieszkaniowym, które przed 5 grudnia 1990 r. wybudowały na nieposiadanym przez siebie gruncie budynki, nabycie własności tych nieruchomości przez zasiedzenie, o ile nieruchomości te posiadają nieuregulowany stan prawny. Nowelizacja ustawy zmierza również do wyeliminowania z systemu prawnego przepisów, które uprzywilejowują spółdzielnie w stosunku do ich wierzycieli w sytuacji ustanawiania odrębnej własności lokali spółdzielczych. Ustawa stanowi wykonanie przez Senat obowiązku dostosowania systemu prawa do orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.