Publicystyka
Konstruktywne wotum nieufności w państwach europejskich — analiza prawno-porównawcza
włącz czytnik4. We wszystkich państwach decyzja w sprawie uchwalenia konstruktywnego wotum nieufności należy wyłącznie do pierwszej izby parlamentu. Cechą wspólną tej instytucji jest także przebieg postępowania związanego z procedowaniem wniosku, rozciągający się na cztery zasadnicze stadia: a) złożenie wniosku na ręce przewodniczącego izby; b) okres konsultacji politycznych; c) rozpatrzenie wniosku przez parlament; d) odwołanie rządu — przy sprzyjającej temu większości parlamentarnej — i wyłonienie nowego premiera.
5. Poszczególni ustrojodawcy odmiennie określają liczbę podpisów poselskich wymaganych w celu skutecznego zgłoszenia wniosku w sprawie konstruktywnego wotum nieufności. Jest to pierwsza trudność, którą parlament musi sforsować, by skutecznie uruchomić całą procedurę. W RFN wniosek taki składa grupa co najmniej 1/4 deputowanych lub frakcja parlamentarna; w Polsce, Hiszpanii, Słowenii, Belgii 1/10 posłów, zaś na Węgrzech 1/5 deputowanych. W żadnym przypadku obowiązujące przepisy nie określają dopuszczalnej liczby wniosków. W treści dwóch regulaminów: polskiego i hiszpańskiego, pojawia się natomiast regulacja wskazująca na to, jakie kroki należy podjąć, jeśli na ręce przewodniczącego izby wpłynie więcej niż jeden wniosek. Otóż zarówno przepisy polskie, jak i hiszpańskie statuują w tym zakresie zasadę, w myśl której zgłoszone jednocześnie wnioski poddaje się rozpatrzeniu łącznie. W Polsce następuje to jednak — dodajmy — na mocy przepisów prawa obligujących marszałka do podjęcia określonej decyzji (art. 115 rS21, w Hiszpanii natomiast o łącznym rozpatrzeniu wniosków rozstrzyga przewodniczący Zgromadzenia, który wcześniej przeprowadza w tej sprawie obligatoryjne konsultacje z Radą Rzeczników (sec. 177 ust. 3 regulaminu Kongresu)22. Samo głosowanie nad wnioskami, według regulaminów obu parlamentów, przebiega oddzielnie, według kolejności zgłoszenia.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.