Publicystyka



PKW nie w konstytucji – dlaczego i przez kogo?

Aleksander Kwaśniewski| Ferdynand Rymarz| Irena Lipowicz| Jan Rokita| Jerzy Ciemniewski| Jerzy Jaskiernia| Kazimierz Czaplicki| konstytucjonalizacja| KRRiTV| Państwowa Komisja Wyborcza| RPP

włącz czytnik

„Art. 1
1. Państwowa Komisja Wyborcza sprawuje nadzór nad demokratycznym przeprowadzeniem referendum, wyborów do Sejmu (Senatu), wyborów Prezydenta, organów samorządu terytorialnego.
2. państwowa Komisja Wyborcza wypełnia inne czynności przewidziane w ustawach.
Art. 2
Państwowa Komisja Wyborcza może wystąpić do Trybunału Konstytucyjnego, w zakresie swojej właściwości, z wnioskiem o ustalenie powszechnie obowiązującej wykładni ustaw.
Art. 3
1. Państwowa Komisja Wyborcza składa się z 9 sędziów, po trzech z Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, powołanych w jej skład przez Prezydenta. Do sędziów Trybunału Konstytucyjnego powołanych w skład PKW art.189 nie stosuje się.
2. Przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej i dwóch zastępców wybierają ze swego grona członkowie Komisji.
Art. 4
Tryb powołania i odwoływania członków Państwowej Komisji Wyborczej, jej organizację oraz sposób działania określa ustawa".

Na tle przedstawionego projektu przeprowadzono dyskusję. Jeden z posłów poddał w wątpliwość celowość konstytucjonalizacji PKW”

Przedstawmy tego posła: to Jerzy Ciemniewski z Unii Wolności, później - sędzia Trybunału Konstytucyjnego (od 18 grudnia 1998 do 18 grudnia 2007), który w podkomisji tak mówił:

„Jestem innego zdania. Nie ma podstaw do tego, aby konstytucjonalizować Państwową Komisję Wyborczą, gdyż nie pełni ona funkcji władczych. Dotychczas w Polsce i w kilkudziesięciu krajach Państwowa Komisja Wyborcza i analogiczne organy funkcjonowały bez podstawy konstytucyjnej i demokracja na tym nie ucierpiała.
Nie obciążajmy konstytucji przepisami, które nie muszą tam być. I tak — mówiąc delikatnie — naraziliśmy się już na ironiczne uwagi z tego powodu, iż projekt konstytucji liczy 232 artykuły, a my jeszcze coś dokładamy.
Naprawdę, materia Państwowej Komisji Wyborczej nie jest konstytucyjna. To jest typowy przykład tego, że jakieś instytucje znajdują rzeczników, którzy „podrzucają” kolejne przepisy konstytucyjne, licząc na podniesienie rangi danej instytucji przez wprowadzenie jej do konstytucji.
(...)Uważam tylko, że nie ma żadnego upoważnienia systemowego do wyposażania Państwowej Komisji Wyborczej w uprawnienia do dokonywania wykładni prawa.”

Poseł Jerzy Jaskiernia (SLD), który prowadził obrady: „A więc zdecydujmy, czy tryb kreowania członków PKW określa konstytucja czy ustawa.”
Jaskiernia przedstawił cały zapis o PKW, przytoczony powyżej przez F. Rymarza i kończył tak:
„Obok będzie umieszczony wariant II artykułu z pro-pozycją skreślenia całości, gdyż rozumiem, że obiekcje prezentowane przez posła J. Ciemniewskiego nie zostały w pełni wyeliminowane.”

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.