Świat



Węgry zawieszają kluczowe w UE zobowiązanie azylowe

imigracja| Komisja Europejska| prawo azylu| rozporządzenie Dublin II| Unia Europejska| Węgry

włącz czytnik
Węgry zawieszają kluczowe w UE zobowiązanie azylowe
Billboard: „Jeśli przybywasz na Węgry, nie podbieraj pracy Węgrom!"

Węgry zawiesiły kluczową zasadę UE, który mówi, musi odebrać azylantów, którzy najpierw wprowadzić podróży na Węgry, ale do innych krajów.

Według rzecznika rządu decyzja została podjęta, ponieważ Węgry są przeciążone nielegalną imigracją.

Informacja ta pojawiła się zaledwie kilka dni po ogłoszeniu przez Węgry planu wzniesienia ogrodzenia na granicy z Serbią, chroniącego kraj przed imigrantami.

Węgierscy urzędnicy twierdzą, że w tym roku na Węgry przedostało się nielegalnie ponad 60.000 osób. "Węgry wykorzystały swoje możliwości”, powiedział rzecznik węgierskiego rządu we wtorek 23 czerwca. "Sytuacja wymaga szybkiego działania, i Węgry muszą podjąć decyzję, zanim zrobi to UE."

Tymczasem UE wezwała rząd Węgier do natychmiastowego wyjaśnienia ich stanowiska. Rzeczniczka Komisji Europejskiej dodała, że Węgry oznajmiły, że przyczyną zawieszenia reguły azylowej były „względy techniczne". "Komisja zwróciła się do Węgier o natychmiastowe wyjaśnienie charakteru i zakresu awarii technicznej", oświadczyła rzeczniczka Komisji.

Rząd Węgier zawiesił fundamentalną zasadą obsługi wniosków o azyl w UE zawartą w rozporządzeniu Dublin II z 2003 roku, które ustanawia zasadę, że tylko jedno państwo członkowskie jest odpowiedzialne za rozpatrywanie wniosku o azyl. Celem jest zapobieganie odsyłaniu osób ubiegających się o azyl z jednego kraju do drugiego, a także zapobieganie nadużyciom systemu poprzez składanie kilku wniosków o udzielenie azylu przez jedną osobę.

Jeśli imigrant podróżuje do innego kraju UE, może być odesłany do kraju, do którego przedostał się pierwotnie, by tam rozpatrzono jego wniosek o azyl.

Rozporządzenie Dublin II już spowodowało napięcia w UE i obecnie dokonuje się jego przeglądu.

Finlandia i Niemcy należą do kilku krajów, które przestały odsyłać imigrantów z powrotem do Grecji, skarżącej na zalew wnioskami o azyl, mimo że rozporządzenie Dublin II stwierdza, że "Jeżeli wnioskodawca nielegalnie przekroczył granicę państwa członkowskiego, państwo to jest odpowiedzialne za rozpatrzenie wniosku o azyl".

Krytycy twierdzą, że wtorkowy komunikat jest najnowszym przejawem anty-imigracyjnej retoryki węgierskiego rządu, który już ogłosił plany budowy płotu długości 175 km na granicy z Serbią.
W tym kontekście przypomina się także niedawną rządową kampanię billboardową z przekazem „Jeśli przybywasz na Węgry, nie podbieraj pracy Węgrom!", która również wywołała kontrowersje. Kampania plakatowa jest częścią zabiegów rządu o społeczne poparcie dla przygotowywanych nowych trudnych przepisów imigracyjnych.

Poprzednia 12 Następna

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.