TK



A. Rzepliński w Senacie: Nie odwracajmy się od naszego wspólnego sukcesu!

Andrzej Rzepliński| Konstytucja RP| orzecznictwo TK| Senat| sprawa 47/15| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

W zeszłym roku inicjatyw senackich mających na celu wykonanie wyroków Trybunału Konstytucyjnego było mniej niż zazwyczaj - tylko 4[14] podczas gdy jeszcze rok wcześniej było ich 15. Taki spadek jest zrozumiały - rok wyborczy wiąże się z końcem kadencji Sejmu i Senatu, a zawsze potrzeba trochę czasu, aby izby nowej kadencji ukształtowały swoją praktykę działania, także w wypadku wykonywania orzeczeń Trybunału. Podobnie było w poprzednim roku wyborczym, czyli w roku 2011, choć wówczas spadek liczby inicjatyw senackich mających na celu wykonanie wyroków Trybunału był mniejszy - było ich 13 w porównaniu z 21 w roku wcześniejszym.

Mam nadzieję, że Senat bieżącej kadencji będzie kontynuował tradycję owocnej współpracy z Trybunałem w celu przywracania stanu konstytucyjności prawa. Za wyraz chęci kontynuacji tej tradycji uznaje inicjatywy ustawodawcze Senatu IX kadencji mające na celu wykonanie wyroków Trybunału. Dotyczą one: zasad udostępniania dokumentów przez Inst)tut Pamięci Narodowej[15], prawa do dodatku do zasiłku rodzinnego oraz prawa do świadczenia rehabilitacyjnego[16] , zasad ustalania prawa do emerytury lub renty albo ich wysokości[17] oraz audytu wewnętrznego przewidzianego w ustawie o finansach publicznych[18]. Poza tym - jak wynika z informacji znajdujących się w domenie publicznej - Senat pracuje nad wniesieniem inicjatyw wykonujących wyrok w sprawie spółdzielni mieszkaniowych[19] i wyrok w sprawne nieograniczonej czasowo dopuszczalności stwierdzania nieważności decyzji wydanej z rażącym naruszeniem prawa[20], a senacka Komisja Ustawodawcza rozpatruje kolejne wyroki Trybunału[21]. Mam nadzieję, że Senat niebawem zajmie się również wyrokami wydanymi przez Trybunał w tym roku, poczynając od wyroku w sprawie K 47/15 z 9 marca tego roku.

Trybunał Konstytucyjny,Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.