TK



Adwokaci o projekcie ustawy o statusie sędziego Trybunału Konstytucyjnego: opinia NRA

NRA| Ogólne Zgromadzenie Sędziów Trybunału Konstytucyjnego| Prezydent| ślubowanie| status sędziego TK| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o statusie sędziego TK

włącz czytnik

10.  Naczelna Rada Adwokacka przypomina również, że w toku dotychczasowych prac nad ustawami dotyczącymi organizacji i trybu postępowania przed Trybunałem Konstytucyjnym (tj. w odniesieniu do ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r., ustawy z dnia 19 listopada 2015 r., ustawy z dnia 22 grudnia 2015 r. oraz ustawy z dnia 22 lipca 2016 r.), jak również w toku postępowań przed Trybunałem Konstytucyjnym w sprawach zgodności tych ustaw z Konstytucją RP, zwracała uwagę na konieczność poszanowania zasad poprawnej legislacji oraz dochowania konstytucyjnych wymogów trybu stanowienia prawa. Interwencja ustawodawcy zwykłego powinna czynić zadość najwyższym standardom wymaganym przez technikę legislacji.

11. W ocenie Naczelnej Rady Adwokackiej, niektóre z rozwiązań zaproponowanych w opiniowanym projekcie ustawy budzą szczególnie dużo wątpliwości pod względem zgodności z Konstytucją RP.

1)   ŚLUBOWANIE SĘDZIÓW TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO

12. Artykuł 3 projektu ustawy zawiera szczegółową regulację dotyczącą ślubowania odbieranego przez Prezydenta od sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Ustęp 1 omawianego przepisu stanowi powtórzenie obecnego art. 6 ust. 5 ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o Trybunale Konstytucyjnym (dalej: ustawa z 22 lipca 2016 r.), zawierając treść ślubowania. Kolejny ustęp przewiduje, że odmowa złożenia ślubowania jest równoznaczna ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Ta regulacja nie wywołuje większych zastrzeżeń. Problematyczne są dalsze fragmenty przepisu.

Rola Prezydenta RP

13. Artykuł 3 ust. 3 projektu ustawy stanowi: „Stosunek służbowy sędziego Trybunału nawiązuje się po złożeniu ślubowania. Sędzia po złożeniu ślubowania stawia się niezwłocznie w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a Prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełniania obowiązków sędziego."

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Artykuły powiązane

Brak art. powiąznych.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.