TK



Balicki: Komisja Wenecka zatrzymała PiS

demokracja| Europejska Komisja na rzecz Demokracji przez Prawo| K 47/15| Komisja Wenecka| Konstytucja| prawa człowieka| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym| vacatio legis| zasady praworządności

włącz czytnik

Wnioski i rekomendacje

1. Jakkolwiek zalecenia zawarte w opinii Komisji Weneckiej nie mają charakteru normy zobowiązującej, to jednak – z uwagi na znaczenie Rady Europy i samej Komisji oraz występujące ściśle powiązanie pomiędzy przyjętą opinią a wszczętą procedurą ochrony praworządności przez Komisję Europejską – konieczne jest zrealizowanie przez Polskę postanowień w niej zawartych.

2. Organy władzy publicznej winny podjąć wszelkie możliwe działania niezbędne dla przestrzegania i realizacji orzeczeń wydanych przez Trybunał Konstytucyjny. W tym celu należy przede wszystkim opublikować wyrok Trybunału zapadły w sprawie K 47/15. Organy władzy publicznej winny także powstrzymać się od publicznego kwestionowania zapadłych orzeczeń i podważania autorytetu Trybunału jako organu, którego skuteczne funkcjonowanie jest niezbędne w przyjętym w Polsce modelu demokracji konstytucyjnej.

3. Należy bezzwłocznie podjąć działania mające na celu uzyskanie pełnej i zgodnej z prawem obsady Trybunału Konstytucyjnego. W związku z tym Prezydent RP winien umożliwić złożenie ślubowania przez 3 sędziów TK wybranych przez Sejm VII kadencji, natomiast Sejm RP winien uchylić swoje uchwały wydane bez należytej podstawy prawnej.

4. Należy zakończyć prace w Sejmie nad wniesionym projektem nowelizacji Konstytucji RP z uwagi na zawartą w jej treści sprzeczność z zasadą praworządności będącą jedną z zasad naczelnych Rady Europy, której Polska jest członkiem.
W przyszłości, po zakończeniu trwającego kryzysu konstytucyjnego, można będzie rozważyć rozpoczęcie procesu konsultacji publicznych i prac studyjnych nad ewentualną nowelizacją norm prawnych – zarówno konstytucyjnych jak i ustawowych – regulujących funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego.

Źródła prawa

Niniejsza opinia została przygotowana na podstawie następujących aktów prawnych:
– Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. Nr 78, poz. 483 ze zm.);
- ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. poz. 1064);
- ustawa z dnia 22 grudnia 2015 r. o zmianie ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (Dz.U. poz. 2217).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.