TK



Helsińska Fundacja Praw Człowieka prowadzi stały monitoring kryzysu konstytucyjnego

HFPC| Komisja Wenecka| Komitet Helsiński w Polsce| kryzys konstytucyjny| monitoring| Prezydent RP| ślubowanie| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

HFPC przedstawia pierwszą opinię w na temat tego projektu. Opinia dostępna jest tutaj.

2. Kontynuacja prac nad nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym – maj-czerwiec 2015 r.

W toku prac podkomisji sejmowej zostały usunięte zaproponowane na wcześniejszym etapie prac propozycje zgłaszania kandydatów na sędziów TK przez rady wydziałów prawa, ogólnokrajowe organy samorządu zawodowego adwokatów, radców prawnych, notariuszy.

Nowy projekt ustawy zakłada szereg zmian w trybie funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego. Wprowadza też m.in. przepis mówiący, że zgłoszenie kandydata na sędziego Trybunału składa się do Marszałka Sejmu nie później niż 3 miesiące przed dniem upływu kadencji sędziego Trybunału.

W ocenie HFPC taka regulacja, która nie określa najwcześniejszego terminu złożenia wniosku (a tylko termin najpóźniejszy), jest niezgodna z Konstytucją. Wymusza bowiem wybór sędziego TK przez „stary Sejm”, mimo iż kadencja dwóch sędziów TK upływa dopiero w grudniu 2015 r., czyli po ukonstytuowaniu się nowego Sejmu, wyłonionego w wyborach parlamentarnych z 25 października 2015 r.

Sędziów TK powinien wybierać Sejm kadencji, w okresie działania której kończą się kadencje ustępujących sędziów Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy w opinii HFPC zgłoszonej w ramach prac komisji senackiej. „Niekonstytucyjne jest zatem dopuszczenie w ustawie do takiej sytuacji, gdy sędziów będą mogły wybierać sejmy innych, wcześniejszych kadencji” – napisano w opinii.

Pomimo krytyki w czerwcu 2015 r. Sejm RP uchwalił nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym.

Druga opinia HFPC na temat nowelizacji ustawy o TK dostępna jest tutaj.

3. Oświadczenie Komitetu Helsińskiego w Polsce

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.