TK



Helsińska Fundacja Praw Człowieka prowadzi stały monitoring kryzysu konstytucyjnego

HFPC| Komisja Wenecka| Komitet Helsiński w Polsce| kryzys konstytucyjny| monitoring| Prezydent RP| ślubowanie| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

5. Prezydent nie przyjmuje ślubowania od wybranych sędziów TK

Na początku listopada dobiegła końca kadencja trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Pomimo wyboru ich następców, Prezydent nie odebrał od nowo powołanych sędziów ślubowania. Prezydent nie zajął też w tej sprawie żadnego oficjalnego stanowiska.

W związku z tym koalicja organizacji monitorujących wybory sędziów wydaje kolejne stanowisko. „Pragniemy wyrazić głębokie zaniepokojenie faktem wstrzymywania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zakończenia procedury objęcia stanowisk przez nowo wybranych sędziów Trybunału Konstytucyjnego” – czytamy we wspólnym oświadczeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, INPRIS i Sekcji Polskiej Międzynarodowej Komisji Prawników.

Oświadczenie dostępne jest tutaj.

6. Drugie oświadczenie Komitetu Helsińskiego w Polsce

W listopadzie 2015 r. drugie oświadczenie związane z wydarzeniami wokół TK wydaje Komitet Helsiński w Polsce. „W związku z działaniami podejmowanymi wobec Trybunału Konstytucyjnego Komitet Helsiński w Polsce wyraża najwyższe zaniepokojenie sytuacją, gdy prawo traktuje się instrumentalnie w bieżących rozgrywkach politycznych, a właściwe działanie instytucji stojących na jego straży, takich jak Trybunał Konstytucyjny, zakłóca się poprzez manipulacje dotyczące ich składu” – czytamy w oświadczeniu członków Komitetu.

Oświadczenie Komitetu Helsińskiego w Polsce dostępne jest tutaj.

7. Najnowszy projekt nowelizacji ustawy o Trybunale

W trakcie pierwszego posiedzenia nowo wybranego Sejmu złożony zostaje projekt nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym (druk sejmowy nr 6). Następnego dnia został wycofany, lecz po kilku dniach w podobnej wersji ponownie trafił do laski marszałkowskiej (druk sejmowy nr 12). W świetle projektu w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w roku 2015, termin na zgłaszanie kandydatów na ich następców wynosi 7 dni od dnia wejścia w życie noweli. Oznacza to, że pięciu sędziów wybranych pod koniec ubiegłej kadencji Sejmu nie obejmie stanowiska. Dodatkowo, zgodnie z projektem ustawy, kadencja obecnych: prezesa i wiceprezesa TK miałaby wygasnąć po 3 miesiącach od wejścia w życie nowelizacji.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.