TK



Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć, czyli rząd polski pisze do Komisji Weneckiej, która przyjmuje opinię o TK

Andrzej Rzepliński| Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Gianni Buquicchio| Komisja Wenecka| Mariusz Muszyński| MSZ| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Komisja uznała, że pewne "postanowienia mogą znacznie opóźnić i utrudnić pracę Trybunału, sprawić, iż będzie ona nieefektywna, a także podważyć jego niezawisłość poprzez stosowanie nadmiernej legislacyjnej i wykonawczej kontroli nad jego funkcjonowaniem". Wymieniono tu m.in. możliwość opóźnienia sprawy do sześciu miesięcy na wniosek czterech sędziów TK, umożliwienie prokuratorowi generalnemu zablokowanie rozpoznania sprawy poprzez jego nieobecność na rozprawie, możliwość zawieszenia wszystkich spraw instytucjonalnych na sześć miesięcy z powodu ich ponownej rejestracji oraz wymóg, by postępowanie w innych sprawach zamykano w ciągu roku. W opinii skrytykowano też sposób zgłaszania kandydatów na prezesa TK prezydentowi. Komisja uważa, że może to prowadzić do sytuacji, w której "mianuje się kandydata, który nie ma poparcia sędziów".

Jak Komisja skomentowała brak publikacji przez rząd orzeczeń TK?

Komisja Wenecka oświadczyła, że "bez żadnej konstytucyjnej czy też prawnej podstawy" kancelaria premiera "przejęła kontrolę nad ważnością orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego, odmawiając ich publikacji". "Odmowa premier w sprawie publikowania orzeczeń nie została nawet zakomunikowana z wyjaśnieniami samemu Trybunałowi, który z kolei dowiedział się o tym z mediów" - podkreśliła KW. "Zamiast odblokować niepewną sytuację Trybunału Konstytucyjnego, parlament i rząd nadal rzucają wyzwanie jego pozycji jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych i sobie przyznają jego uprawnienia" - głosi komunikat KW, podsumowujący przyjęte stanowisko.

Komentarz 2

A zatem Komisja Wenecka przeszła do porządku nad argumentami polskiego rządu (czytaj – Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Dodam, że jednak chciałbym poznać nazwisko autora wysłanej do KW elukubracji). Rządowa wizja – zgodnie z mottem MSZ – służby Polsce przez utrwalanie demokratycznego porządku prawnego, budowania wspólnej Europy w tym przez przyjęcie europejskich standardów oraz rozumienie świata jest całkowitą odwrotnością tego, co reprezentuje zgromadzenie obradujące w Scoula Grande di San Giovanni Evangelista.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.