TK



Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć, czyli rząd polski pisze do Komisji Weneckiej, która przyjmuje opinię o TK

Andrzej Rzepliński| Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Gianni Buquicchio| Komisja Wenecka| Mariusz Muszyński| MSZ| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że Komisja Wenecka nie jest w stanie zagwarantować opinii na wystarczającym poziomie merytorycznym. Nie działała bezstronnie i apolitycznie. Dlatego efekt jej pracy budzi graniczące z pewnością wątpliwości co do jej rzetelności. Pokazuje ukryty cel polityczny – wsparcie opozycji i bezprawnych działań prezesa TK w kwestii wskazania kandydatów na przyszłego prezesa TK.

Na zakończenie Rząd Rzeczypospolitej Polskiej dziękuje Komisji Weneckiej za ofertę dalszej pomocy przy rozwiązywaniu kwestii Trybunału Konstytucyjnego W świetle powyższych ocen, odnoszących się do stronniczego i wadliwego prawnie projektu opinii, Rząd RP wątpi w celowość dalszej współpracy z Komisją Wenecką w tym aspekcie. Rząd pozostaje na stanowisku, że problem – jako należący do spraw wewnętrznych Polski – zostanie rozwiązany przez Sejm RP przy współpracy z innymi organami państwa.

Komentarz 1

Tyle „Stanowisko”, które wymaga jeszcze paru słów komentarza. Nie wiem, kto jest autorem dokumentu wysłanego do Komisji Weneckiej. W gruncie rzeczy nie jest to ważne i nic mnie to nie obchodzi. Bo to nie jakiś mniej czy bardziej utytułowany X czy Y występuje wobec instytucji, cieszącej się prestiżem i szacunkiem krajów, które ją powołały, lub które do niej aspirują, lecz rząd mojego państwa. Znacznie istotniejsze od prywatnych poglądów jakiegoś utytułowanego aroganta jest fakt, że owo rządowe stanowisko potwierdza, że pokrętne i wykrętne tłumaczenie tzw. kryzysu konstytucyjnego ma za cel ukrycie woli faktycznego sparaliżowania Trybunału Konstytucyjnego i pozbawienia go konstytucyjnych prerogatyw.

Co już znalazło potwierdzenie w przyjętej 14 października Opinii Komisji Weneckiej, która nie uwzględniła polskiego Stanowiska. Ponieważ niniejszy tekst powstał przed opublikowaniem owego dokumentu, dołączam informację ze strony gazeta.pl. Opinię, gdy dotrze do Trybunału w tłumaczeniu na język polski postaramy się niezwłocznie zamieścić na stronie Obserwatora.

Opinia Komisji Weneckiej (za gazeta.pl)

Komisja Wenecka przyjęła dziś opinię w sprawie lipcowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ma 25 stron. Uznała, że ustawa "nie spełnia dwóch podstawowych standardów równowagi władzy: niezależności sądownictwa i pozycji TK jako definitywnego arbitra w kwestiach konstytucyjnych". Komisja skrytykowała też niepublikowanie orzeczeń TK przez rząd. Polska delegacja rządowa zarzuciła Komisji stronniczość i nie brała udziału w posiedzeniu.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.