TK



Analiza problemów w funkcjonowaniu prokuratury

Karolina Kremens| oskarżyciel publiczny| postępowanie przygotowawcze| Prokurator Generalny| prokuratura| Wojciech Jasiński

włącz czytnik

4. Zdecydowane działania powinny zostać podjęte w celu zrównoważenia obciążenia prowadzeniem postępowań przygotowawczych prokuratorów powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Zwraca bowiem uwagę bardzo wyraźna tendencja do intensyfikowania czynności związanych z zakończeniem prowadzonych postępowań przygotowawczych w miesiącach statystycznych (czerwiec i grudzień) oraz w ostatnich dniach miesięcy (w szczególności czerwca i grudnia). Stwierdzona prawidłowość skłania do niepokojącej konkluzji, że albo prokuratorzy są niedostatecznie dociążeni pracą w pozostałych, poza czerwcem i grudniem, miesiącach roku (przy założeniu, że są w stanie na dobrym poziomie merytorycznym zakończyć taką liczbę spraw w przeciągu dwóch miesięcy), albo też cele statystyczne są nadrzędne w stosunku do jakości kończonego postępowania (przy założeniu, że intensyfikacja kończenia postępowań przygotowawczych odbywa się kosztem jakości ich prowadzenia).

5. Szczególna uwaga powinna zostać skupiona na długotrwałych postępowaniach przygotowawczych (w szczególności trwających kilka lat). Rzetelnej analizie tej problematyki nie sprzyja oparcie statystyk prokuratorskich wyłącznie na kryterium procesowego czasu trwania danego postępowania. Bliżej należałoby bowiem przyjrzeć się dwóm kwestiom. Po pierwsze, ocenie należy poddać zasadność wydawanych postanowień o zawieszeniu postępowania oraz efektywność czynności związanych np. z poszukiwaniem podejrzanych (to ostatnie oczywiście w odniesieniu do pracy organów ścigania). Po drugie, nie można przeoczyć, że przyjęty w Regulaminie (§ 131) sposób liczenia procesowego czasu trwania sprawy stwarza możliwości manipulacji i z tego powodu powinien być on wnikliwie kontrolowany.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.