TK



Analiza problemów w funkcjonowaniu prokuratury

Karolina Kremens| oskarżyciel publiczny| postępowanie przygotowawcze| Prokurator Generalny| prokuratura| Wojciech Jasiński

włącz czytnik
Analiza problemów w funkcjonowaniu prokuratury

Niewłaściwy system dystrybucji spraw pomiędzy prokuratury rejonowe i okręgowe, konieczność gruntownej analizy zasadności utrzymywania wydziałów postępowania sądowego na szczeblu prokuratur okręgowych i apelacyjnych oraz potrzeba ograniczenia systemu nadzoru w prokuraturze – to główne wnioski płynące z opracowanie dr Karoliny Kremens i dr Wojciecha Jasińskiego – pracowników naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego - pt. „Obciążenie powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury i prokuratorów postępowaniami przygotowawczymi w 2011 r.”.

Opracowanie stanowi pogłębioną analizę aktualnych problemów w funkcjonowaniu powszechnych jednostek organizacyjnych prokuratury. Jego autorzy na podstawie pogłębionych badań i analiz nad wybranymi jednostkami organizacyjnymi prokuratury różnych szczebli formułują wnioski w zakresie ujawnionych podstawowych mankamentów w organizacji prokuratury. Do najważniejszych problemów w funkcjonowaniu prokuratury zaliczono przede wszystkim niewłaściwy system dystrybucji spraw pomiędzy prokuratury rejonowe i okręgowe, co w opinii autorów opracowania, wynika bezpośrednio z przyjętych kryteriów doboru spraw do prowadzenia przez prokuratury okręgowe i apelacyjne. W opracowaniu wskazano ponadto, że jedynym rozwiązaniem, które mogłoby odwrócić powyższą tendencję jest zastosowanie sztywnego kryterium doboru spraw poprzez odwołanie się, wzorem regulacji dotyczących właściwości sądów, do kryterium kwalifikacji prawnych.

Z opracowania wynika ponadto konieczność gruntownej analizy zasadności utrzymywania wydziałów postępowania sądowego na szczeblu prokuratur okręgowych i apelacyjnych jako struktury niefunkcjonalnej w perspektywie zakładanej reformy procedury karnej. Ponadto w materiale poruszona została także kwestia długotrwałych delegacji prokuratorów do prokuratur wyższego szczebla jako zjawiska, które może negatywnie wpływać na niezależność delegowanych prokuratorów. Istotnym elementem analizy jest również stwierdzenie konieczności ograniczenia systemu nadzoru w prokuraturze.
Ministerstwo Sprawiedliwości

Redakcja OK postanowiła zacytować Rekomendacje, które dr Karolina Kremens i dr Wojciech Jasiński sformułowali na zakończenie swojej pracy, gdyż to przybliży czytelnikom wagę problemu:

REKOMENDACJE

1. Zdecydowanych kroków wymaga problematyka delegacji w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury, w szczególności prokuraturach apelacyjnych i okręgowych. Omawiana kwestia dotyczy w istotnym stopniu wydziałów w prokuraturach okręgowych i apelacyjnych, w których prowadzone są postępowania przygotowawcze. W obecnych realiach instytucja delegacji traci swój tymczasowy charakter i staje się de facto alternatywną i niepełnowartościową formą „zatrudnienia” w danej jednostce. Skutkuje to nie tylko nieprzejrzystością struktury organizacyjnej prokuratury, ale wpływa także negatywnie na warunki pracy prokuratorów i może stanowić zagrożenie dla ich niezależności. W omawianej materii słuszny zatem wydaje się powrót prokuratorów do macierzystych jednostek oraz awans zawodowy prokuratorów, którzy wykonują obowiązki w jednostkach wyższego rzędu.

Poprzednia 1234 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.