TK
F. Rymarz: Finansowanie kampanii wyborczej na urząd Prezydenta RP
darowizna| Ferdynand Rymarz| finansowanie kampanii wyborczej| Fundacja Batorego| fundusz wyborczy| Instytut Spraw Publicznych| Kodeks Wyborczy| PKW| ustawa o partiach politycznych| wybory prezydencki
włącz czytnikKredyty bankowe komitetu wyborczego wyborców kandydata na urząd Prezydenta RP mogą być zaciągane wyłącznie na cele wyborcze. Poręczycielem kredytu może być wyłącznie obywatel polski mający miejsce stałego zamieszkania na terenie kraju, z tym, że zobowiązanie poręczyciela nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę, czyli kwoty równej sumie wpłat dozwolonej od obywateli. Poręczenie kredytu jest niezbywalne.
Komitet wyborczy wyborców na urząd Prezydenta RP może pozyskiwać i wydatkować środki jedynie na cele związane z wyborami. Wydatki ponoszone przez komitet wyborców w związku z zarządzonymi wyborami są pokrywane z ich źródeł własnych, tj. z pozyskanych z trzech wyżej wymienionych dozwolonych kierunków. Obowiązuje zakaz pozyskiwania środków finansowych przed dniem przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego i po dniu wyborów oraz zakaz wydatkowania środków przed dniem przyjęcia przez PKW zawiadomienia o utworzeniu komitetu i po dniu złożenia sprawozdania finansowego. Zakazem objęte jest udzielanie korzyści majątkowych przez jeden komitet wyborczy – innemu oraz przeprowadzanie przez komitet wyborczy zbiórek publicznych. Z ustawowego zamkniętego katalogu źródeł finansowania kampanii prezydenckiej wynika, że nie mogą finansować tej kampanii inne podmioty, tj. państwowe i samorządowe jednostki organizacyjne, osoby prawne (w tym biznes), fundacje, stowarzyszenia. Również finansowanie polskiej kampanii przez podmioty zagraniczne jest niedopuszczalne; oznaczałoby niedozwoloną ingerencję w suwerenność polskiego państwa. Komitetom wyborczym nie wolno przyjmować korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym, z wyjątkiem nieodpłatnego rozpowszechniania plakatów i ulotek oraz pomocy osób fizycznych (wolontariuszy) w pracach biurowych. Jeżeli komitet wyborczy stwierdzi wpłatę z niedozwolonego źródła powinien odmówić przyjęcia tej darowizny i niezwłocznie ją zwrócić.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
ISP apeluje do kandydatów na Prezydenta RP o poszanowanie przepisów o finansowaniu kampanii
F. Rymarz: Obywatelski status kandydatów na urząd Prezydenta RP
Ile kosztuje jeden głos w wyborach prezydenckich - raport Money.pl
ISP: Zamieszanie wokół urny czyli o nowelizacji kodeksu wyborczego słów kilka
SN: 56 protestów przeciwko wyborowi Prezydenta RP
Państwowe, prywatne lub obywatelskie – źródła finansowania działalności politycznej w Europie
Przepisy da się nagiąć, zwłaszcza dotyczące finansowania kampanii wyborczych
Jak zaangażować się w kampanię wyborczą?
Jakubowski: Partyjne subwencje i dotacje
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.