TK



Kompas - Czy możliwe są partycypacyjne sposoby finansowania partii politycznych w Polsce?

finansowanie partii politycznych| Fundacja im. Stefana Batorego| Instytut Spraw Publicznych| subwencja| wsparcie partii politycznych| wyborcy| wybory

włącz czytnik

Inną propozycją może być decydowanie przez wyborców o wsparciu danej partii politycznej przy urnie wyborczej. Wyborcy w trakcie wyborów oddawaliby po dwa głosy – jeden jak dotychczas na preferowaną przez siebie partię, czy też kandydata i drugi, który byłby rodzajem vouchera wskazującego partię (niekoniecznie tę samą, na którą zagłosowali w wyborach), którą wyborca pragnie wesprzeć subwencją. Rozwiązanie to dałoby szanse na wsparcie finansowe nowych, obiecujących w opinii wyborców, inicjatyw.

Pozostaje też, pojawiająca się regularnie w przestrzeni publicznej, propozycja corocznego odpisu podatkowego na rzecz wybranej partii (na wzór odpisu 1% podatku na rzecz organizacji pozarządowych). Wadą tego rozwiązania byłoby zróżnicowanie dochodów partii politycznych w zależności od zamożności elektoratu, do którego kierują swój program.

Szkoda, że wśród polityków nie ma chęci ani woli do prowadzenia autentycznej, pogłębionej debaty na temat modyfikacji obecnego systemu finansowania partii politycznych. Kwestia partycypacyjnego finansowania partii politycznych miałaby w niej na pewno istotne miejsce.

Kompas - Instytut Spraw Publicznych

 

Poprzednia 12 Następna

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.