TK



Prawo i władza sądownicza w Izraelu

common law| Deklaracja Niepodległości Izraela| Izrael| Kneset| Likud| Sąd Najwyższy Izraela| Szin-Bet| Zachodni Brzeg

włącz czytnik

Kompetencje

Sąd Najwyższy Izraela pełni dwojaką funkcję: sądu apelacyjnego oraz Najwyższego Trybunału Sprawiedliwości. Jako sąd apelacyjny, Sąd Najwyższy jest instancją odwoławczą dla sądów okręgowych, zarówno w sprawach karnych jak i cywilnych. Sąd Najwyższy orzeka także w drugiej instancji w sprawach dotyczących ważności wyborów parlamentarnych, orzeczeń dyscyplinarnych rady adwokackiej.

Jako Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości, Sąd Najwyższy jest sądem pierwszej instancji orzekającym w sprawach ważności i legalności decyzji wydawanych przez organy władzy wykonawczej. Jako NTS, Sąd dysponuje szerokimi uprawnieniami do wydawania orzeczeń w sprawach, które uzna za szczególnie ważne i które nie wchodzą w zakres kompetencji innych sądów.

Sąd Najwyższy posiada także uprawnienie do „dalszego rozpoznania sprawy”, w której wydał wyrok jako sąd apelacyjny lub Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości. Dalszego rozpoznania sprawy dokonuje rozszerzony skład sędziów SN. Dalsze rozpoznanie sprawy zarządzane jest każdorazowo, jeśli wyrok Sądu Najwyższego może zmienić wcześniej zapadłe orzeczenia lub jeśli wcześniejsze orzeczenie stanowi precedens.

Sąd Najwyższy może również podejmować decyzje o wznowieniu zakończonych wyrokiem postępowań karnych. Decyzja o wznowieniu postępowania, w którym zapadł prawomocny wyrok, może zostać podjęta, jeśli udowodni się, że pierwotne orzeczenie wydane zostało na podstawie sfałszowanych lub nieprawdziwych dowodów, jeśli pojawią się nowe dowody lub fakty w rozpoznanej wcześniej sprawie oraz jeśli zaistnieje podejrzenie, że w trakcie zakończonego postępowania mogło dojść do wyraźnego nadużycia prawa. Decyzje o wznowieniu postępowania wydawane są sporadycznie (dotychczas 25 razy).

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.