TK



Wykłady w Trybunale: Fundamenty współczesnych państw - wartości, zasady i prawa podstawowe

Hubert Izdebski| Lech Garlicki| OBWE| Piotr Tuleja| prawa podstawowe| Unia Europejska| Wiktor Osiatyński| Wykłady w Trybunale

włącz czytnik

Przy dostrzeżeniu zasadniczej odmienności podstawowego, tj. wobec władzy publicznej, i horyzontalnego działania praw podstawowych i wynikającej z tego potrzeby ostrożności w powoływaniu się na prawa podstawowe w stosunkach pomiędzy niepublicznymi podmiotami prawa, trzeba podzielić następujące stanowisko Wiktora Osiatyńskiego:

 

prawa podstawowe „są użyteczne również wtedy, gdy porządek prawny nie chroni pewnych praw i wolności. W takich przypadkach obywatele mogą żądać od państwa, by wprowadziło regulacje chroniące ich prawa i wolności przed «prywatnym» pogwałceniem, lub też posłużyć się prawami […] horyzontalnie, powołując się na zasadę pomocniczości. Jeżeli państwo odmawia, obywatele mogą obwinić je za szkodę spowodowaną wskutek zaniedbania”[19].

 

Horyzontalne stosowanie praw podstawowych stanowi dodatkowy, lecz zarazem istotny efekt „rewolucji praw”.

Prawa podstawowe są podstawowe dla całego systemu prawa, a nie tylko dla prawa publicznego – tak jak całego systemu prawa dotyczą omawiane w wykładzie wartości i zasady, które łącznie można określić jako  fundamenty Rzeczypospolitej oraz fundamenty wszelkich innych współczesnych demokratycznych państw prawnych.

Hubert Izdebski

[1]  W tym zakresie, wciąż można odsyłać do dzieła H.J. Bermana, Prawo i rewolucja. Kształtowanie się zachodniej tradycji prawnej,  Warszawa 1995, zwłaszcza s.  15 i n.

[2]  Suma teologiczna, t. 13 (Prawo), Londyn 1985, s. 83.

[3]  Por. J. Zajadło, Formuła Radbrucha. Filozofia prawa na granicy pozytywizmu prawniczego i prawa natury, Gdańsk 2001.

[4]  Por. moją książkę Elementy teorii i filozofii prawa, wyd. 2, Warszawa 2011, s. 127 i n.

[5]  Por. Elementy teorii…, op.cit., s. 284 i n. oraz także moje opracowanie Zasada dobrej administracji i prawo do dobrej administracji w świetle standardów Rady Europy, w: 60 lat Rady Europy. Tworzenie i stosowanie standardów prawnych, red. H. Machińska, Warszawa 2009, s. 321-334.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.