Debaty



Status w budowie

aspiracje| pańszczyzna| Polska| społeczeństwo feudalne| status społeczny| tożsamość narodowa| tożsamość pokoleniowa| Zachód

włącz czytnik

Warto także przypomnieć, że w ostatnich latach wielu polskich pracodawców chętnie zaczęło sięgać po tańsze i bardziej elastyczne w stosunku do umów o pracę formy zatrudnienia: umowy cywilnoprawne, samozatrudnienie i bezpłatne staże. Doprowadziło to do powstania podwójnych standardów rynku pracy, gdzie obok pracowników zatrudnionych na etat (ogólnie dość wysoki status, zapewniona ochrona praw pracowniczych, dość duża pewność pracy) istnieje także węższa, ale i tak stosunkowo duża grupa osób pracujących na mniej korzystnych warunkach (z reguły niższy status, mniej zagwarantowanych praw i podwyższona niepewność jutra).

Pocieszające w tej sytuacji może być to, że pierwsze kroki w stronę unormowania sytuacji na rynku pracy już podjęto. Od 2016 roku nastąpi tzw. ozusowanie wszystkich umów-zleceń do wysokości płacy minimalnej. Z kolei na rzecz rozwoju innowacyjnej gospodarki podejmowane są kolejne wysiłki. W dłuższej perspektywie stwarza to uzasadnioną nadzieję na kontynuację rozwoju gospodarczego, wzrost płac, zwiększenie puli prestiżowych miejsc pracy oraz wykształcenie klasy średniej o zachodnich standardach zamożności.

Jeśli ten scenariusz rozwoju się ziści, wówczas większa liczba Polek i Polaków będzie w stanie spełniać swoje aspiracje dotyczące statusu, czyli realizować jedną z najbardziej podstawowych ludzkich potrzeb.

*Jan Gmurczyk – ekonomista, analityk Instytutu Obywatelskiego

Poprzednia 2345 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


darotob | 29-06-15 12:07
Az mnie korci zeby napisac replike w ktorej bledne zalozenia i ocena polskiej przeszlosci prowadza autora do blednych konkluzji.Zacytuje tylko poczatek i pierwsze zalozenie:
"Pomyślmy, ile czasu i energii _setki milionów osób na całym globie poświęcają codziennie zdobywaniu pozycji majątkowej i zawodowej – począwszy od szkolnej nauki, po kursy, planowanie kariery i walkę o awans._ Ten głód sukcesu wynika z czegoś więcej niż tylko troski o byt. W grę wchodzi także dążenie do stania się „kimś”, marzenie o wybiciu się ponad innych, chęć udowodnienia sobie i światu własnej wartości. " Podkreslenie moje. W Polsce miliony ludzi kazdego dnia podejmuje decyzje jak przezyc do nastepnej wyplaty lub emerytury. A na swiecie sa to milardy. Mieszkam w Kanadzie i procz slusznego zauwazenia ze Polska nie jest krajem srodziemnomorskim nie widze roznicy miedzy "zachodem" a Polska. Na calym swiecie tak jest i twierdzenie ze Polska jest tu wyjatkiem jest bezsensowne i po raz kolejny wskazuje na istniejacy w Polsce poglad ze RP jest pepkiem swiata. Nie jest!