Państwo
Na wokandzie: 25 lat Krajowej Rady Sądownictwa
Izba Wydawców Prasy| Konstytucja| KRS| KSSiP| Marek Celej| media| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa| ustawa o sądach powszechnych
włącz czytnikZagadnienia wciąż palące
Przedstawiając w wielkim skrócie działalność Rady, należy stwierdzić, iż nadal aktualne są problemy, z jakimi borykało się polskie sądownictwo przez 25 lat tworzenia demokratycznych i sprawiedliwych przemian ustrojowych w Polsce. Rada wielokrotnie sygnalizowała parlamentowi nieprawidłowości w ustanawianiu prawa – bez większych rezultatów. Zapoznając się z historią działalności Rady, jej uchwałami, opiniami czy stanowiskami, można przeżyć swoiste déjà vu – wiele stanowisk sprzed wielu lat jest aktualnych i dzisiaj, jak chociażby problem ciągłych nowelizacji ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych czy batalia o lepsze, godne wynagrodzenie sędziów, o których wspomina Konstytucja RP.
Może jednak krokiem we właściwym kierunku byłoby przyznanie Radzie prawa inicjatywy ustawodawczej, dzięki czemu KRS – zamiast uchwalania opinii czy stanowisk – mogłaby lepiej wykorzystać wiedzę swojego gremium dla przygotowywania projektów aktów prawnych dotyczących sądownictwa i sędziów? Wydaje się, że właściwym rozwiązaniem byłoby również powierzenie Pierwszemu Prezesowi Sądu Najwyższego lub KRS zwierzchniego nadzoru administracyjnego nad sądami powszechnymi, co wyeliminowałoby czynnik polityczny i populistyczny w podejmowanych decyzjach dotyczących polskiego wymiaru sprawiedliwości.
*Autor jest sędzią, orzeka w sprawach karnych, obecnie w Sądzie Okręgowym w Warszawie oraz, w ramach delegacji w Sądzie Apelacyjnym w Warszawie.
Na wokandzie
Poprzednia … 2345 Następna
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.