Państwo



Na wokandzie: 25 lat Krajowej Rady Sądownictwa

Izba Wydawców Prasy| Konstytucja| KRS| KSSiP| Marek Celej| media| Sejm| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Krajowej Radzie Sądownictwa| ustawa o sądach powszechnych

włącz czytnik

Niepokój Rady budziły coraz częstsze wypowiedzi osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie na temat nieprawomocnych orzeczeń sądów w konkretnych sprawach. Rada apelowała do wszystkich, którym leżało na sercu dobro niezawisłego i niezależnego sądownictwa, o zachowanie wstrzemięźliwości i rozwagę w formułowaniu opinii na temat rozstrzygnięć sądowych. W ocenie Rady wypowiedzi negatywnie oceniające te orzeczenia mogły być uznane za wywieranie nacisku na sądy odwoławcze, a taka postawa nie sprzyja budowaniu autorytetu sądów jako konstytucyjnej trzeciej władzy. Z drugiej strony, KRS reagowała także na nieprawidłowości w działaniu wymiaru sprawiedliwości, a nawet przypadki korupcji. Uznała za sprawę państwowej wagi potrzebę niezwłocznego i wnikliwego wyjaśnienia podejrzeń sygnalizowanych w mediach. Wyraziła jednocześnie przekonanie, że ujawnione nieprawidłowości mają charakter marginalny i nie upoważniają do uogólnień krzywdzących znakomitą większość uczciwych, oddanych służbie sędziów.

Rada od samego początku swojego istnienia wyrażała zdecydowany protest przeciwko pojawianiu się w mediach publikacji zniesławiających sądy i sędziów. Uznając prawo środków przekazu do wyrażania krytyki, zwracała uwagę na to, by publikacje te nie przybierały formy oszczerstw. W stanowisku z 25 kwietnia 2002 r. Rada po raz kolejny wyraziła swoje zaniepokojenie formą korzystania przez część środowiska dziennikarskiego z Prawa prasowego. Rada zaznaczała, że nie pozostanie obojętna wobec konstruktywnej krytyki, a na prawdziwe i sprawdzone zarzuty reagować będzie z całą stanowczością, wykorzystując do tego swoje ustawowe uprawnienia.

17 maja 2004 r. Rada zorganizowała w swojej siedzibie konferencję prasową, w czasie której zaapelowała do mediów o odpowiedzialne i powściągliwe ocenianie pracy sądów. W celu określenia płaszczyzn współpracy dla realizacji oczekiwań społecznych stojących przed wymiarem sprawiedliwości i prasą odbyło się w dniu 16 września 2004 r. spotkanie KRS i Zarządu Izby Wydawców Prasy. Celem spotkania było również zainicjowanie konstruktywnych działań służących wypracowaniu wzorcowych standardów w relacjach między środowiskiem sędziowskim a mediami. Relacjom pomiędzy sądami a mediami poświęcone były też XII Ogólnopolskie Dni Prawnicze (Łódź, 19-22 maja 2005 r.).

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.