Państwo
"Na wokandzie": Konwencja a sprawa polska
aborcja| cenzura korespondencji| ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| lustracja| mienie zabużańskie| prawo własności| Rada Europy| rozpoznanie sprawy w rozsądnym terminie| tymczasowe aresztowanie
włącz czytnikNajgłośniejsze wyroki
Niewątpliwie można pokusić się o dokonanie pewnej subiektywnej selekcji i wskazanie, które spośród tych ponad tysiąca wyroków wydanych przez Trybunał w sprawach polskich wydają się najbardziej istotne. Warto przy tym pamiętać, iż pomimo znacznej ich liczby, wyroki w przeważającej większości dotyczą kwestii powtarzalnych, np. przewlekłości postępowań i tymczasowych aresztów oraz cenzura korespondencji osadzonych. Tymczasem wyroków precedensowych, szczególnie istotnych w procesie ewolucji orzecznictwa ETPC, w przypadku Polski było naprawdę niewiele. Biorąc pod uwagę właśnie ów precedensowy charakter i wydźwięk, z jakim spotkały się one w kraju, warto przypomnieć kilka z nich.
W sprawie Kudla przeciwko Polsce skarżący, cierpiący na depresję, nie tylko skarżył jakość zapewnionej mu w okresie izolacji więziennej opieki zdrowotnej, ale również nadmierną długość stosowanego wobec niego tymczasowego aresztowania, przewlekłość postępowania, przede wszystkim zaś – brak skutecznego środka odwoławczego, za pomocą którego mógłby na szczeblu krajowym długość tę kwestionować. Trybunał nie podzielił jego zapatrywań jedynie w odniesieniu do zarzutu naruszenia zakazu nieludzkiego albo poniżającego traktowania. W pozostałych przypadkach zarzuty okazały się uzasadnione.
Wyroki w sprawach Broniowski przeciwko Polsce oraz Hutten-Czapska przeciwko Polsce – oba stwierdzające naruszenie prawa własności skarżących chronionego art. 1 protokołu dodatkowego nr 1 – przeszły do annałów jako pierwsze w historii wyroki pilotażowe. Trybunał zawarł w każdym z nich wskazówki co do środków generalnych, jakie należy przedsięwziąć celem rozwiązania problemu systemowego zidentyfikowanego w treści rozstrzygnięcia, z jednoczesnym odroczeniem rozpoznania spraw podobnych do czasu ich wprowadzenia na szczeblu krajowym. Warto przypomnieć, że w pierwszej ze spraw problem strukturalny dotyczył nieprawidłowości w zakresie realizacji prawa do rekompensaty za mienie nieruchome pozostawione poza granicami kraju (tzw. mienie zabużańskie), natomiast w drugiej z nich – kwestii systemu tzw. czynszów regulowanych, ograniczającego prawo właścicieli do swobodnego kształtowania ich wysokości oraz niezapewniającego odpowiedniego mechanizmu kompensacyjnego strat ponoszonych przez nich z tytułu niemożności swobodnego wypowiadania umów najmu.
Od aresztów do lustracji
W kolejnych wyrokach pilotażowych wydanych w sprawach Orchowski przeciwko Polsce i Norbert Sikorski przeciwko Polsce, Trybunał zwrócił uwagę na inny problem dotykający potencjalnie dużej grupy skarżących, a mianowicie na przeludnienie w polskich jednostkach penitencjarnych. ETPC wskazał, że niezapewnienie osadzonym ustawowej normy powierzchni w celi mieszkalnej samo w sobie jest już wystarczające do stwierdzenia, iż w sprawie doszło do nieludzkiego traktowania, co implikuje konieczność przyjęcia odpowiedzialności państwa na gruncie art. 3 Konwencji. Z kolei, na potrzebę zapewnienia pozbawionym wolności także należytej opieki medycznej, Trybunał zwrócił uwagę w istotnych wyrokach wydanych w sprawach Kaprykowski przeciwko Polsce, Musial przeciwko Polsce i Wenerski przeciwko Polsce.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
TK: Konstytucyjne prawa i wolności jednostki
W Sejmie będzie podkomisja ds. wdrażania wyroków ETPC
Polska ociąga się z wykonywaniem wyroków ze Strasburga
Wizyta prezesa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Deana Spielmanna w Trybunale Konstytucyjnym
Uwolnienie rowerzystów poprawia statystki więziennictwa
Na wokandzie: Strasburg a działania policji
ETPC: więzienie dla ciężko chorego to nieludzkie traktowanie
Trybunał Sprawiedliwości UE o przystąpieniu przez UE do Europejskiej Konwencji Praw Człowieka
M.A. Nowicki: orzecznictwo strasburskie trzeba znać tak jak orzecznictwo TK czy SN
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.