Państwo



Na wokandzie: Nowe obowiązki wobec pokrzywdzonego i oskarżonego

włącz czytnik

Choć zamysłem ustawodawcy było stworzenie prostego, zwięzłego formularza, to jednak już niebawem, także z woli tego ustawodawcy, formularz będzie musiał zostać uzupełniony o kolejne uprawnienia, które przyznano pokrzywdzonym. I tak już od 8 kwietnia 2015 r. formularz będzie musiał zawierać wzmiankę o nowych formach i sposobach ochrony pokrzywdzonego, które wprowadziła wspomniana wyżej ustawa o ochronie pokrzywdzonego i świadka. Pokrzywdzony także uzyska informację o możliwościach naprawienia szkody przez oskarżonego lub uzyskania kompensaty państwowej, dostępie do pomocy prawnej, możliwości wydania europejskiego nakazu ochrony, organizacjach wsparcia pokrzywdzonych oraz możliwości zwrotu kosztów poniesionych w związku z udziałem w postępowaniu.

Skonstruowanie stosownego formularza w tym zakresie będzie dużym wyzwaniem, zwłaszcza że już niebawem zostanie on uzupełniony o kolejne uprawnienia pokrzywdzonego, tym razem w związku z przyjęciem w dniu 20 lutego 2015 r. tzw. dużej nowelizacji Kodeksu karnego. Regulacja ta zakłada bowiem, iż pokrzywdzony ma być w pełni świadomy także tych uprawnień, które mogą być realizowane w postępowaniu kwalifikującym się do umorzenia tzw. oportunistycznego, określonego w art. 59a k.k. Ma zatem zostać pouczony o prawie do złożenia wniosku o umorzenie postępowania w określonych enumeratywnie typach przestępstw – wówczas gdy pojedna się ze sprawcą (osobą uprzednio nieskazaną za przestępstwo popełnione z użyciem przemocy), a sprawca naprawi szkodę i zadośćuczyni krzywdzie. Pouczenie to ma na celu poinformowanie pokrzywdzonego o istnieniu instytucji, która jako jedna z wielu – zgodnie z założeniami reformy – ma ograniczać konieczność rozpoznawania spraw w toku pełnego kontradyktoryjnego procesu. Temu celowi ma służyć także maksymalne rozszerzenie możliwości stosowania tzw. trybów konsensualnych.

Poinformowany podejrzany

Rozbudowanie zakresu pouczeń oraz nadanie im stosownej, przejrzystej formy, zgodnie z zamysłem projektodawców, objęło również podejrzanego, który przed pierwszym przesłuchaniem ma otrzymać stosowny formularz (rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 maja 2014 r. w sprawie określenia wzoru pouczenia o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego w postępowaniu karnym, Dz. U. z 2014 r., poz. 761).

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.