Państwo
Reforma urzędów pracy: lifting czy metamorfoza?
aktywność zawodowa| bezrobocie| Fundusz Pracy| Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej| polityka zatrudnienia| powiatowe urzędy pracy| rynek pracy| sytuacja demograficzna
włącz czytnikNowością ma być też opieka jednego doradcy w trakcie całego procesu przywracania bezrobotnego na rynek pracy.
Coś dla pracodawców, czyli KFS
Dla dobrego funkcjonowania rynku pracy potrzebni są wykwalifikowani pracownicy. Ważne, by ich umiejętności i kwalifikacje w dobie dynamicznych zmian na rynku były na bieżąco uaktualniane lub zmieniane. Badania pokazują bowiem, że jakość kapitału ludzkiego w Polsce wciąż jeszcze znacząco odbiega od oczekiwań pracodawców. To niedopasowanie wynika głównie z nieprzystawania systemu edukacji do rynku pracy. Wciąż jeszcze młodzi ludzie wybierają kierunki studiów, po których szanse na zdobycie zatrudnienia są niewielkie.
Ta sytuacja wynika też z elastyczności rynku pracy. Dziś przywiązanie pracowników do firm maleje, tym bardziej że wielu jest związanych z firmami tylko na czas trwania projektu czy zlecenia. Jest też spora grupa pracowników, która często zmienia miejsce zatrudnienia w poszukiwaniu wyższych zarobków. Praca w jednej firmie przez całe życie nie jest już częstym zjawiskiem. Pracodawcy nie inwestują w tej sytuacji w szkolenia, ponieważ nie są pewni na jak długo nawiązana zostanie współpraca z daną osobą.
Swój udział w przemianach rynku pracy miał też kryzys, który zaczął się w 2008 roku.
Firmy w pierwszej kolejności zaczęły oszczędzać na pozapłacowych kosztach pracy, przestając inwestować w szkolenia i rozwój pracowników. Pracownicy z kolei nie inwestowali w swój rozwój głównie z powodu braku pieniędzy.
Mała mobilność zawodowa Polaków, czyli niechęć do zmiany zawodu, często wynika również z nieświadomości tego, jak dużym przeobrażeniom ulega dziś rynek pracy.
Pomocny w pokonywaniu barier ekonomicznych, informacyjnych czy organizacyjnych, utrudniających elastyczne dopasowanie się do potrzeb rynku, a przez to ułatwiający prawidłowe funkcjonowanie rynku pracy ma być Krajowy Fundusz Szkoleniowy, finansowany z Funduszu Pracy. W pierwszych dwóch latach obowiązywania ustawy środki funduszu będą wykorzystane na kształcenie i szkolenie pracowników oraz pracodawców z grupy wiekowej 45+. W kolejnych pomocą objęci zostaną wszyscy dorośli pracownicy i pracodawcy, a pula pieniędzy na badania, certyfiaty, studia czy szkolenia ma być zwiększona ze 100 mln zł w pierwszym roku do ok. 200 mln zł w latach kolejnych (to 2 proc. wpływów Funduszu Pracy).
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Cztery ministerialne projekty mają zmienić rynek pracy
Nowe filary rynku pracy
Hausner: Urzędy pracy stały się urzędami rejestracji bezrobotnych, a nie ich aktywizacji
Zarejestrowani bezrobotni pracujący w szarej strefie zmarnowali 4 mld zł
Co czwarty bezrobotny po 50-tce. Nowa ustawa ma pomóc im odnaleźć się na rynku pracy
Prof. Kryńska: Ostrożnie z regulowaniem rynku pracy
Letnia woda kodeksowa
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.