Państwo



Wirtualny sąd dla każdego

e-sądy| Internet| pismo procesowe| postępowanie cywilne| postępowanie upominawcze| pozew

włącz czytnik

Gdybyśmy mieli jakiekolwiek wątpliwości co do tego, jak wnosić pisma w elektronicznym postępowaniu upominawczym, zawsze warto sięgnąć do odpowiedniego rozporządzenia ministra sprawiedliwości (tzn. w sprawie sposobu wnoszenia pism procesowych drogą elektroniczną w elektronicznym postępowaniu upominawczym). Gwarantuje ono wnoszącemu m.in. to, że niezwłocznie po wniesieniu pisma system teleinformatyczny wytworzy elektroniczne tego potwierdzenie i automatycznie umieści pismo w elektronicznych aktach sprawy.

Co w e-pozwie?

Pewnym mankamentem jest konieczność pamiętania o tym, że e-sąd rządzi się odmiennymi prawami niż sąd tradycyjny. Z jednej strony system elektroniczny działa sprawniej, z drugiej – wymaga dopełnienia większej liczby formalności przez osobę, która pozywa swojego dłużnika, niż to jest przy standardowym, „papierowym” pozwie. W e-pozwie musimy wskazać dowody, powinien też w nim być podany numer PESEL, jeśli sprawa dotyczy osoby fizycznej, lub NIP oraz numer w Krajowym Rejestrze Sądowym (a w przypadku jego braku, numer w innym właściwym rejestrze lub ewidencji) – jeśli sprawa osoby fizycznej nie dotyczy. Niedawno znowelizowany kodeks postępowania cywilnego wskazuje, że e-pozew powinien zawierać również równie precyzyjne dane pozwanego. Trudno odmówić zasadności tej zmianie. I choć dla osoby, która składa pozew, to dodatkowe obowiązki, w konsekwencji może ona liczyć na to, że ułatwi to e-sądowi wyegzekwowanie jej pieniędzy.

Pozytywnie też należy ocenić najnowszy przepis, że sąd może skazać na grzywnę nas, naszego przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika, który w złej wierze lub wskutek niezachowania należytej staranności podał celowo nieprawidłowe dane.

Bo tu chodzi o pieniądze

Postępowanie przed e-sądem służy odzyskiwaniu pieniędzy. Opłata sądowa od pozwu w e-postępowaniu wynosi mniej niż w postępowaniu standardowym, bo 1,25 proc. wartości przedmiotu sporu, tj. dochodzonej w e-pozwie kwoty (to 1/4 opłaty sądowej naliczana od 5 proc. wartości przedmiotu sporu). Przy czym opłata ta nie może być mniejsza niż 30 złotych.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.