Publicystyka



Prosto z buszu: Afryka nad Wisłą

Andrzej Kowalski| GMO| Monsanto| pasze| soja| Stanisław Butra

włącz czytnik
Prosto z buszu: Afryka nad Wisłą
Strączki soji. Foto: Wikimedia Commons.

Jak podał w dniu 24 lipca br. portalspożywczy.pl[1], po wcześniejszym przyjęciu projektu rządowego ustawy o zmianie ustawy o paszach, Senacka komisja rolnictwa zatwierdziła projekt, co w praktyce oznacza, że paszami genetycznie zmodyfikowanymi będzie można karmić zwierzęta do roku 2016. Z tą ustawą to było tak: w roku 2006 wprowadzono zakaz używania tych pasz, ale od roku 2008. Zanim ustawa weszła w życie, dokonano jej nowelizacji, która przedłużyła jej niebyt do roku 2012. Aktualna nowelizacja przedłuża „uśpienie” ustawy do roku 2016. Za cztery lata Sejm i Senat, na wspólnym posiedzeniu, będą mogły obchodzić uroczyście dziesięciolecie ustawy, która nie weszła w życie.

portal spożywczy.pl relacjonuje skrótowo przebieg senackiej dyskusji. „Dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej Andrzej Kowalski przekonywał, że zrezygnowanie z pasz wytwarzanych na bazie soi spowoduje wzrost kosztów produkcji drobiu, jaj i trzody, a także ograniczy eksport mięsa. Podkreślił, że nie ma naukowych publikacji, które jednoznacznie mówiłyby o szkodliwości stosowania organizmów genetycznie modyfikowanych. Wiceminister rolnictwa Stanisław Butra stwierdził, że resort jest przeciwny GMO, ale uwzględniając sytuację ekonomiczną w hodowli i niedobór komponentów białkowych w żywieniu zwierząt popiera ustawę. Dodał, że w żadnym kraju UE nie ma zakazu stosowania pasz genetycznie modyfikowanych.”

Zaintrygowała mnie ta wypowiedź wiceministra. Listę krajów, które zakazały lub ograniczyły import, dystrybucję, sprzedaż , utylizację, eksperymenty w terenie i komercjalną uprawę GMO znaleźć można na wielu witrynach, głównie podejmujących kwestie zdrowego żywienia. Np. „pure” wylicza następujące kraje europejskie: Austria, Francja, Grecja, Hiszpania, Luksemburg, Norwegia, Portugalia, Wielka Brytania i Unia Europejska. Poza Norwegią, wszystkie wymienione państwa należą do Unii Europejskiej. Pewne ograniczenia dotyczą wszystkich jej członków.

Z kolei examiner.com.au[2] podaje, że zakaz jakichkolwiek upraw GMO wprowadzono w 2009 r w Irlandii. Zakaz produkcji i sprzedaży tych produktów obejmuje także Bułgarię i Węgry. Zakaz uprawiania i sprzedaży jakichkolwiek produktów GMO wprowadziły Austria, Bułgaria, Grecja, Luksemburg i Węgry. Jakichkolwiek, to znaczy paszy również. Resortowi najwidoczniej nie udostępniono Internetu. Minister Butra mgliście się zna na temacie albo mija się z prawdą. A do tego, jaki asekurancik. Jest przeciw, a nawet za.

Poprzednia 1234 Następna

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.