Publicystyka



Realizm DiP-u po latach

Andrzej Wielowieyski| Bronisław Komorowski| DiP| Edward Lipiński| Jan Józef Lipski| Jan Lityński| Klub Krzywego Koła| KOR| Mieczysław Rakowski| Stefan Bratkowski| Zespół Usługowy DiP

włącz czytnik

Twórcy raportu "O stanie Rzeczypospolitej..." postulowali oddzielenie administracji, gospodarki i sądownictwa od funkcji partyjnych a także wprowadzenie rotacji na stanowiskach i odbudowanie autentycznej spółdzielczości oraz związków zawodowych.

Pisali w Uwagach wstępnych "Raportu o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy", że powstał on

 

w wyniku pracy Komitetu Redakcyjnego nad odpowiedziami ankietowymi uczestników naszego Konwersatorium oraz innych osób zaproszonyoh do udziału w ankiecie. Kiedy w styczniu br. władze uniemożliwiły kontynuowanie spotkań plenarnych "DiP" w ramach Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej, rozesłaliśmy ankietę, która stała się podstawą tekstu przedstawianego obecnie do zapoznania się i do ewentualnej akceptacji poprzez udział w dalszej dyskusji. Nie uważamy tego opracowania za zamknięte: zakres i waga poruszonych w nich problemów są tak ogromne, a ich aktualność tak paląca, że domagają się rozwinięcia i pogłębienia. [...]
W miarę możliwości technicznych będziemy również starali się udostępnić wszystkim uczestnikom Konwersatorium treść tych ankiet, których autorzy wyrażą na to zgodę.[...]
Ponieważ "Raport o stanie Rzeczypospolitej i drogach wiodących do jej naprawy" przeznaczony jest dla społeczeństwa i władz, Zespół Usługowy przesłał egzemplarze tego raportu na adres przedstawicieli najwyższych władz: I Sekretarza KC PZPR Edwarda Gierka, Przewodniczącego Rady Państwa Henryka Jabłońskiego i Marszałka Sejmu Stanisława Gucwy.
Raport ten przekazano także na adres kard. Stefana Wyszyńskiego i prof. Tadeusza Kotarbińskiego uosabiających autorytety moralne naszego społeczeństwa.
Pragniemy jednocześnie poinformować […] o trybie prac redakcyjnych nad Raportem.
Po pierwsze, brał w nich udział - zgodnie z zasadami, przyjętymi na pierwszym zebraniu plenarnym "DiP-u" - Zespół Usługowy, w składzie: Stefan Bratkowski, Kazimierz Dziewanowski, Bogdan Gotowski, Jan Górski, Andrzej Krasiński, Jan Malanowski, Klemens Szaniawski, Andrzej Wielowieyski, Andrzej Zakrzewski, Witold, Zalewski.
Po drugie aktywny udział w pracach wzięli dalsi uczestnicy "DlP-u", którzy sami zaoferowali swą pomoc: Wojciech Adamiecki, Kazimierz Długokęcki, Jan Strzelecki, Jerzy Zieleński. Opinią i pomocą służyli też: Jerzy Stembrowicz i Lech Tomaszewski.
Ze znanych […] przyczyn nie mogliśmy odwołać się do opinii plenarnego zebrania DiP-u. Wszelako przedkładając Panu dzisiaj wstępną wersję raportu - rezultat pracy kilkunastu osób w oparciu o wypowiedzi 50 uczestników ankiety - sądzimy, że odzwierciedla on w znacznym stopniu opinie ogółu uczestników naszego Konwersatorium. Oczekujemy jednak pańskich uwag i propozycji i będziemy za nie wdzięczni, uważając je za cenny wkład w dzieło ulepszenia i wzbogacenia naszej wstępnej, propozycji.”

 

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.