Świat



Odmowa mianowania sędziów konstytucyjnych (casus Słowacji)

Andrej Kiska| Narodowy Bank Słowacji| Rada narodowa Republiki Słowackiej| Republika Slowacka| Sąd Konstytucyjny Republiki Slowackiej| ślubowanie| Słowacja

włącz czytnik

Prezydent odniósł się także do funkcjonowania organu doradczego, którego działalność miała wpływ na decyzję w sprawie odmowy mianowania sędziów konstytucyjnych. Zwrócił uwagę, że zarówno z ustawodawstwa, jak i praktyki konstytucyjnej wynika, że głowa państwa może mieć doradców, którzy służą pomocą w zakresie opracowania podstaw prawnych danego rozstrzygnięcia. Niemożliwe jest, aby głowa państwa dokonywała każdej czynności urzędowej bez pomocy doradców. Działanie organu doradczego nie oznaczało, że decyzja o niemianowaniu sędziów została podjęta przez członków tego podmiotu. Prezydent podkreślił, że po raz pierwszy w historii Słowacji proces nominacyjny sędziów był transparentny, a każdy z kandydatów miał zagwarantowane prawo do równego dostępu do urzędu sędziego Sądu Konstytucyjnego. W dniu 22 grudnia 2014 r. prezydent A. Kiska złożył dodatkowe oświadczenie, w którym zaznaczył, że jako prezydent jest związany troską o realizację prawa do dobrej administracji (będącą częścią państwa praworządnego). Powołując się na dokumenty międzynarodowe, prezydent stwierdził, że każde rozstrzygnięcie administracyjne musi być napisane w sposób prosty, jasny i zrozumiały oraz zawierać odpowiednie uzasadnienie.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.