Świat



Rosja, Węgry i Unia Europejska

interes narodowy| Partnerstwo Wschodnie| Rosja| Unia Europejska| Viktor Orbán| Węgry| WNP| Zachód

włącz czytnik

Skutki pośrednie sankcji mogą być bardziej dotkliwe na skutek załamania się popytu w Rosji. Po kryzysie gospodarczym 2008 roku struktura eksportu krajów Europy Środkowo-Wschodniej do Rosji była już bardzo podobna do rosyjskiego importu z innych krajów w związku z tym, że w każdym przypadku to ponadnarodowe korporacje stały się najbardziej znaczącym partnerem rosyjskich przedsiębiorstw. To strategie korporacji są teraz główną siłą odpowiadającą za wyniki eksportu krajów Europy Środkowej do Rosji, nie stan dwustronnych stosunków politycznych, ani nie cele krajowej polityki gospodarczej. W wielu przypadkach eksport Węgier do Rosji to część wewnątrzkorporacyjnego łańcucha dostaw, a nie eksport bezpośredni. Węgierskie półprodukty mogą też znajdować się w produktach ostatecznie wytwarzanych w innych krajach. Załamanie eksportu takich produktów końcowych do Rosji może również uderzyć w węgierskich producentów półproduktów. W rezultacie obecna fala „ukrytych sankcji”, czyli spadku cen ropy będzie miała znaczący wpływ na procesy gospodarcze na Węgrzech. Załamanie popytu krajowego w Rosji istotnie zaszkodzi węgierskiej gospodarce ograniczając bezpośredni i pośredni eksport na rynek rosyjski.

Trzeci skutek sankcji jest związany z budową elektrowni jądrowej Paks 2. Obecnie wydaje się, że rząd w dalszym ciągu wspiera ten projekt za wszelką cenę ze względu na jego znaczenie dla realizacji celów polityki gospodarczej na najbliższe lata. Przyszłość projektu, wydaje się jednak coraz bardziej zależeć wyłącznie od decyzji Rosji, a jest ona w tej chwili niejasna.

Powyższe rozważania miały przedstawić ramy dla oceny działań rządu Węgier w wojnie na sankcje między UE i Rosją[17]. Można z dużą dozą pewności oczekiwać, że Rosja nadal bardzo będzie chciała znaleźć sojuszników ekonomicznych i politycznych. Negatywne skutki bezpośrednie i pośrednie sankcji będą mocno oddziaływały na Rosję, więc istotne zmiany kierunków handlu i spadek popytu są nieuniknione w krótkim okresie czasu. Długoterminowe implikacje są jednak dużo poważniejsze i dotyczą eksportu rosyjskich surowców energetycznych, które stanowią około 75% sprzedaży Rosji do UE. W skrajnym przypadku, zmiany te mogą wywołać silniejszą współpracę pomiędzy dużymi gospodarkami wschodzącymi w celu podjęcia wspólnych wysiłków na rzecz zneutralizowania negatywnych skutków sankcji w oparciu o wspólne interesów. Jakie będą oczekiwania polityki rosyjskiej wobec Węgier, biorąc pod uwagę silne związki, które rozwinęły się w ostatnich latach, dopiero się okaże.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.