Świat



Rosja, Węgry i Unia Europejska

interes narodowy| Partnerstwo Wschodnie| Rosja| Unia Europejska| Viktor Orbán| Węgry| WNP| Zachód

włącz czytnik

W tym samym okresie stosunki Węgry-UE stały się bardzo napięte, co doprowadziło do pewnego rodzaju izolacji międzynarodowej kraju. Zmusiła ona rząd do poprawy stosunków gospodarczych z Rosją (i innymi krajami „Wschodu”). Jednak w tamtym czasie rząd w zamian za korzyści ekonomiczne nie miał Rosji nic do zaoferowania w związku z małym znaczeniem politycznym i gospodarczym Węgier w stosunkach międzynarodowych. To jednostronne zainteresowanie zaczęło się zmieniać, gdy relacje z Węgrami nabrały dla Rosji politycznej wagi. Rosja szukała bowiem europejskich sojuszników, by wywierać wpływ na proces podejmowania decyzji w UE. W tym czasie można już było zaoferować Rosjanom ważne aktywa - budowę elektrowni jądrowej Paks 2.

Poprzez udział w tym projekcie przemysł rosyjski zyskałby wiele: prestiż, referencje, zyski. Równocześnie projekt otworzyłby również ogromne możliwości dla przemysłu węgierskiego ze względu na wielkość inwestycji (około 10 mld EUR). Porozumienie w sprawie elektrowni przyspieszono, gdy okazało się ono ważne dla rosyjskiej polityki zagranicznej ze względu na eskalację konfliktu na Ukrainie. Związało ono niewątpliwie Węgry z Rosją w czasie istotnego ochłodzenia stosunków rosyjsko-zachodnich i w momencie rosyjskiej interwencji na Ukrainie. Nie chodzi tu już więc tylko o korzyści biznesowe, ale jest to coraz bardziej politycznie motywowany ciąg zdarzeń, który sytuuje Węgry w kontrze do głównego nurtu polityki UE, nawet jeśli węgierski rząd nie chciał nadawać politycznego wymiaru tej relacji. Transakcja jest jednym z filarów polityki gospodarczej Węgier: będzie niezbędnym czynnikiem wzrostu gospodarczego zwiększając inwestycje, a jednocześnie będzie wspierać politykę niskich cen energii dla gospodarstw domowych. Polityczne i gospodarcze względy transakcji są bardzo jasne, co potwierdza fakt, że obecnie istniejąca elektrownia Paks będzie w stanie dostarczać Węgrom wystarczającej ilości energii elektrycznej jeszcze przez dziesięciolecia. Właściwie, po realizacji projektu kraj będzie dysponował nadmiernym potencjałem energetycznym. Umowa zyskała dla Węgier wagę absolutną ze względu na związane z nią korzyści gospodarcze, niezależnie od długoterminowych kosztów, natomiast dla Rosji stała się ważna z punktu widzenia politycznego. Oczywiście umowa może mieć inne aspekty biznesowe, ale informacje na ten temat zostały utajnione na dziesięciolecia, co skądinąd nie poprawia przejrzystości całego przedsięwzięcia.

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.