TK



D. Dudek: Ekspertyza prawna w sprawie wniesionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Biuro Analiz Sejmowych| Dariusz Dudek| Prezydent| projekt ustawy o TK| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

7) Przewidziana w projekcie rota ślubowania sędziów TK (art. 26 ust. 1) różni się werbalnie od obecnie obowiązującej. Wprawdzie niektóre uściślenia, np. pełna nazwa Konstytucji, oraz uzupełnienia o wymóg bezstronności, klauzulę sumienia i powinność strzeżenia godności sprawowanego urzędu są zasadne, zarazem jednak redakcja tego przepisu powadzi do pewnej niejasności, czy wymogi te odnoszą się do pełnienia obowiązków (co byłoby trafne), czy do stania na straży Konstytucji. Pod tym względem dotychczasowa rota ślubowania sędziowskiego, dwukrotnie traktująca o pełnieniu obowiązków, jest mimo wszystko bardziej klarowna. Rozważyć można, czy w treści ślubowania nie powinno znaleźć się sformułowanie, nawiązujące do nowego określenia ustrojowego powołania Trybunału Konstytucyjnego, dotyczącego strzeżenia porządku konstytucyjnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Przy tej okazji należy zauważyć, że projekt nie przewiduje terminu dla złożenia ślubowania sędziowskiego. Odnośny przepis (art. 26 ust. 2) można uzupełnić następująco: Odmowa złożenia ślubowania albo brak jego złożenia w ciągu 30 dni od dnia wyboru na stanowisko sędziego jest równoznaczny ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego Trybunału.

8) Pewne uwagi dotyczą też innych, szczegółowych kwestii, związanych ze statusem sędziego. Opiniujący uważa za nadmiarowy dodatek do wynagrodzenia sędziego z tytułu rozłąki z rodziną (art. 30). Uściślenia wymaga ustawowa formuła zasady apolityczności sędziego TK, w nawiązaniu do art. 195 ust. 3 Konstytucji, do postaci następującej: Sędzia Trybunału w okresie zajmowania stanowiska nie może należeć do partii politycznej, związku zawodowego ani prowadzić działalności publicznej niedającej się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów (art. 32 ust. 1 projektu).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.