TK



Opinia o nowym poselskim projekcie Ustawy o TK

włącz czytnik

 

10.          Ujawnienie w treści orzeczenia wyniku głosowania

 

Art. 71 ust. 1 pkt 6 „Orzeczenie Trybunału powinno zawierać: (…) rozstrzygnięcie Trybunału, w tym wynik głosowania sędziów”.

 

Uwagi:

 

 

Art. 71 ust. 1 projektu ustawy zawiera wyliczenie niezbędnych elementów, które powinno zawierać orzeczenie Trybunału. Art. 71 pkt 6 oprócz wskazania rozstrzygnięcia Trybunału ma wprowadzić wymaganie ujawnienia wyniku głosowania sędziów.

 

Stosownie do art. 190 ust. 1 Konstytucji wyroki Trybunału mają moc powszechnie obowiązującą i są ostateczne, bez względu na to, czy za przyjęciem danego rozstrzygnięcia głosowało 2 sędziów Trybunału  (w  składzie  3-osobowym)  czy  15  sędziów  Trybunału (w pełnym składzie). Jeżeli bowiem orzeczenie TK zostało podjęte większością głosów wymaganą przez art. 190 ust. 5 Konstytucji, to zawsze jest ono legitymowane, niezależnie od tego, jaka była to większość. Z uzasadnienia projektu ustawy wynika, że – zdaniem projektodawców – legitymizacja orzeczenia (niezależnie od tego, jak pojęcie to rozumieć) jest stopniowalna, zależna od wyniku głosowania i może podlegać ocenie. Wskazany przepis oznaczałby  zobowiązanie  sędziów  do  ujawnienia  wyników  narady,  która  zgodnie z art. 67 ust. 1 projektu ustawy na charakter niejawny.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze