TK



Opinia o nowym poselskim projekcie Ustawy o TK

włącz czytnik

 

 

 

11.          Zasady publikowania orzeczeń TK

 

Art. 79 ust. 4 „Prezes Trybunału kieruje wniosek o ogłoszenie wyroków i postanowień, o których mowa w art. 70 ust. 2 pkt 1-3, do Prezesa Rady Ministrów. Ogłoszenie odbywa się na zasadach i w trybie wskazanych w Konstytucji i ustawie o dnia 20 lipca 2000 r. o   ogłaszaniu   aktów   normatywnych   i   niektórych   innych    aktów    prawnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 296).”

 

Uwagi:

 

Art. 79  ust.  4  projektu  ustawy zobowiązuje  Prezesa  Trybunału  do  skierowania  wniosku o publikację (ogłoszenie) wyroków i postanowień merytorycznych do Prezesa Rady Ministrów. Należy zauważyć, że pomysł autorów projektu odbiega od dotychczasowych rozwiązań w tym zakresie. Art. 79 ust. 3 ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 1997 r. stanowił, że „Ogłoszenie wyroków w organie publikacyjnym zarządza prezes Trybunału”. Podobnie art. 105 ust. 2 ustawy z 25 czerwca 2015 r. przewiduje, że „Ogłoszenie orzeczeń Trybunału zarządza Prezes Trybunału”.

 

Art. 79 ust. 3 projektu ustawy spowodowałby ustawowe usankcjonowanie obecnej niekonstytucyjnej praktyki, że organ władzy wykonawczej mógłby cenzorować i odmawiać publikacji orzeczeń Trybunału. W wyroku K 47/15 Trybunał podkreślał, że zgodnie z art. 190 ust. 2 Konstytucji, orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego podlegają niezwłocznemu ogłoszeniu we właściwym dzienniku urzędowym. Niedopuszczalna jest jakakolwiek ocena przez Prezesa Rady Ministrów czy jakikolwiek inny organ orzeczeń Trybunału pod kątem ich legalności, a także uprawnienia do wyboru orzeczeń Trybunału podlegających publikacji w dzienniku urzędowym.

 

 

 

Zob. pkt 43 Opinii Komisji Weneckiej.

 

 

12.          Wyznaczenie terminu, po upływie którego może odbyć się rozprawa

 

Art. 60 ust. 1 „Rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 60 dni od doręczenia zawiadomienia o jej terminie”.

Uwagi:

Przepis ten przewiduje 60-dniowy termin „wyczekiwania” na rozstrzygnięcie sprawy zainicjowanej wnioskiem, pytaniem prawnym bądź skargą konstytucyjną, którą skład sędziowski uznał  za  gotową  do  rozstrzygnięcia  na  rozprawie.  Art.  60  ust.  1  ustawy o Trybunale Konstytucyjnym z 1997 r. stanowił, że „Rozprawa nie może odbyć się wcześniej niż po upływie 14 dni od doręczenia zawiadomienia o jej terminie”.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze