TK



Prezes TK Andrzej Rzepliński w Komisji Ustawodawczej Senatu

Andrzej Rzepliński| Komisja Ustawodawcza Senatu| Konstytucja| orzecznictwo TK| Senat| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Jestem zmuszony stwierdzić, że prawodawca zaniedbuje też postanowienia sygnalizacyjne. Jest to instrument, za pomocą którego Trybunał zwraca prawodawcy uwagę na konieczność podjęcia działań mających na celu zapewnienie spójności systemu prawa. Wspomnieć należy postanowienie z 25 stycznia 2006 r. (S 2/06) sygnalizujące potrzebę zagwarantowania w ustawie o Policji konstytucyjnych praw osób podlegających kontroli operacyjnej. Uwagi Trybunału zostały tylko częściowo uwzględnione. Ustawodawca nadal jednak nie wprowadził obowiązku Policji informowania osoby poddanej operacyjnemu zbieraniu informacji o jego bezskuteczności i po zaprzestaniu kontroli operacyjnej, jeśli w stosunku do niej nie są prowadzone dalsze czynności procesowe. W tym zakresie, wykonanie orzeczenia Trybunału przez prawodawcę jest w dalszym ciągu wskazane.

W minionym roku grupy co najmniej 30senatorów wystąpiły do Trybunału z czterema wnioskami o dokonanie kontroli hierarchicznej zgodności norm. Jedno z postępowań zakończyło się wydaniem wyroku. Trybunał orzekł o zgodności z konstytucyjnymi zasadami określoności przepisów prawa, ochrony zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa oraz praw słusznie nabytych ustawy o kierujących pojazdami, w zakresie w jakim nakazywała wymianę praw jazdy wydanych bezterminowo (wyrok z 12 grudnia 2013 r. w sprawie K 5/13).

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.