TK



KRRiT prosi RPO o wniosek do Trybunału Konstytucyjnego

ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| Konstytucja| KRRiT| RPO| Trybunał Konstytucyjny| TUE| ustawa o radiofonii i telewizji| zasada poprawnej legislacji

włącz czytnik

Także art. 11 ust. 1 Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej z dnia 30 marca 2010 r. stanowi, że każdy ma prawo do wolności wypowiedzi. Prawo to obejmuje wolność posiadania poglądów oraz otrzymywania i przekazywania informacji i idei bez ingerencji władz publicznych i bez względu na granice państwowe. W ust. 2 stwierdza się, iż szanuje się wolność i pluralizm mediów. „ W art. 11 ust. 2 KPP zawarto treść, która nie znalazła się w tekście art. 10 EKPCz, a mianowicie, że szanowana jest wolność mediów i ich pluralizm. Z objaśnień Sekretariatu Konwencji wynika, że tekst ten wyraża skutki w sferze wolności mediów, które wynikają w szczególności z "orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości dotyczącego telewizji, zwłaszcza sprawy C-288/89 (wyr. z 25.7.1991 r., Stichting Collective Antennevoorziening Gouda i inni, [1991] ECR 1-4007), protokołu w sprawie systemu publicznego przekazu radiowo- telewizyjnego w państwach członkowskich będącego załącznikiem do Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską oraz dekretu Rady Nr 89/552/EC (zwłaszcza pkt 17)". Protokół w sprawie systemu publicznego nadawania w państwach członkowskich został dodany przez Traktat z Amsterdamu zmieniający Traktat o Unii Europejskiej, Traktaty ustawiające Wspólnoty Europejskie i niektóre związane z nimi akty (Dz. U. z 2004 r. Nr 90, poz. 864/31, w związku z przystąpieniem Polski do UE). ” (Zob. A. Wróbel (red.), Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej. Komentarz. Warszawa 2013, Legalis)

Odnosząc się do pozostałych przepisów omawianej ustawy wskazać należy na termin wejścia jej w życie. Na mocy art. 4 ustawy z dnia 30 grudnia 2015 r. ustawa ta wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Zgodnie natomiast z art. 4. ust. 1 i 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych akty normatywne, zawierające przepisy powszechnie obowiązujące, ogłaszane w dziennikach urzędowych wchodzą w życie po upływie czternastu dni od dnia ich ogłoszenia, chyba że dany akt normatywny określi termin dłuższy. W uzasadnionych przypadkach akty normatywne, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym. W uzasadnieniu projektu omawianej ustawy projektodawca nie wskazał jaki ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie ustawy.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.