TK



Nowa Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować polskich rolników

Dacian Ciolos| Jerzy Chróścikowski| Komisja Europejska| rolnictwo| Senat| WPR

włącz czytnik
Nowa Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować polskich rolników
Senator Jerzy Chróścikowski. Foto: Dział Prasowy Kancelarii Senatu

Rozmowa z senatorem Jerzym Chróścikowskim, przewodniczącym senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

- Jaki był cel konferencji "Wspólna Polityka Rolna 2020", którą zorganizował Pan w parlamencie jako przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi?

- Odpowiedź jest prosta - jest to czas kluczowy dla przyszłego kształtu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR).  W 2011 r. Komisja Europejska zaproponowała pakiet propozycji dotyczący wieloletnich Ram Finansowych Unii Europejskiej na lata 2014-2020. Obecnie trwają intensywne negocjacje dotyczące unijnego budżetu, polityki spójności i wspólnej polityki rolnej. Senat organizacyjnie dość mocno włączył się w prace nad określeniem perspektywy finansowej po roku 2014. Nasze uczestnictwo jest dość aktywne - chcąc rozpoznać, co nas czeka w kwestii negocjacji, jaki jest ich przebieg, postanowiliśmy uzyskać jeszcze więcej informacji nie tylko od rządu, ale i od Komisji Europejskiej, Parlamentu Europejskiego, przedstawicieli związków rolników europejskich, jak również organizacji pozarządowych w Polsce. Na tej konferencji chcieliśmy wypracować stanowisko, jak rząd powinien negocjować, na które kwestie kłaść nacisk. W tym roku jako przewodniczący senackiej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi uczestniczyłem już w trzech spotkaniach na poziomie europejskim podsumowujących ten etap negocjacji. Były to: posiedzenie Komisji Rybołówstwa Parlamentu Europejskiego na temat reformy Wspólnej Polityki Rybołówstwa, spotkanie przewodniczących komisji rolnictwa parlamentów Unii Europejskiej na temat reformy Wspólnej Polityki Rolnej, organizowane przez przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Paolo De Castro, i spotkanie na temat tejże reformy na zaproszenie Komisji Europejskiej, podsumowujące etap konsultacji prowadzonych przez Daciana Ciolosa, komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich w Komisji Europejskiej. Więc nasza konferencja trafiła w dobry czas, abyśmy po wakacjach wiedzieli, co należy zrobić - na szczeblu rządowym, na szczeblu parlamentarnym też.

- A co powinniśmy zrobić?

- O przyszłości WPR współdecydują trzy instytucje - Komisja Europejska, Rada Unii Europejskiej i Parlament Europejski. Musimy już teraz zadecydować, jakie stanowisko będziemy prezentować w jesiennych negocjacjach na temat pakietu legislacyjnego, do którego zgłoszonych już jest kilka tysięcy poprawek. Jeżeli my teraz nie zgłosimy swoich poprawek do tych propozycji, a nawet poprawek do nowych poprawek, jakkolwiek absurdalnie to brzmi, to będzie za późno, ponieważ Parlament Europejski będzie głosować nad nimi już późną jesienią, a może na początku przyszłego roku, jeśli nie zdąży. Stąd nasza intensywna praca w Senacie, na posiedzeniach Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi i na takich konferencjach, jak ta ostatnia, aby poznać pełne spectrum poglądów i wypracować wspólne, spójne stanowisko, wspierając w ten sposób rząd polski.

Poprzednia 1234 Następna

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.