TK



R. Hauser: KRS, w atmosferze współpracy

Artur Pawlak| deficyt zaufania| KRS| Ministerstwo Sprawiedliwości| niezależność sądów| niezawisłość sędziowska| Roman Hauser| wymiar sprawiedliwości| zaufanie obywatela

włącz czytnik

– Problem wydaje się jednak szerszy. Badania pokazują, że z roku na rok liczba osób niezadowolonych z wymiaru sprawiedliwości nie maleje, co widać choćby po liczbie portali internetowych publikujących skrajnie negatywne oceny formułowane wobec sądów i sędziów. Jak KRS pod Pana przewodnictwem zamierza dbać o autorytet trzeciej władzy?

– Chcemy ożywić działalność informacyjną, zastanawiamy się choćby nad organizacją dni otwartych w sądach, podczas których pokazywalibyśmy, jak ciężko sądy pracują i na czym polega istota wymierzania sprawiedliwości. Przede wszystkim jednak, w porozumieniu z Ministerstwem Sprawiedliwości, mamy nadzieję wdrożyć lepszy model działania rzeczników prasowych sądów. Potrzebne są profesjonalne, wieloosobowe zespoły w sądach, zdolne szybko reagować na informacje o charakterze negatywnym, a niemające żadnego uzasadnienia w faktach. Oczywiście, kluczem do skutecznej polityki informacyjnej danego sądu jest zawsze postawa prezesa i jego otwartość na media. Przy czym nie chodzi mi o otwartość w sensie celebryckim, a docenienie roli udzielenia szybkiego wyjaśnienia czy komentarza na tematy, które sądu bezpośrednio dotycz

– W społeczeństwie panuje przekonanie, że sędziowie wcale nie działają w interesie obywateli, społeczeństwa, państwa. Proszę zwrócić uwagę, że nawet tematy, które funkcjonują w warstwie medialnej, koncentrują się wokół sędziowskich płac czy sędziowskiej niezależności. Perspektywa obywatelska gdzieś umyka. Czy KRS zamierza temu przeciwdziałać?

– Jak najbardziej, choć jest to praca na wiele lat. Dobrym, modelowym działaniem jest to, co zaczął robić prezes apelacji poznańskiej, sędzia Krzysztof Józefowicz. Musimy zacząć młodym ludziom od samego początku, a więc już w szkołach, pokazywać istotę wymiaru sprawiedliwości. Rada będzie takie inicjatywy wspierać.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.