TK
Skalski: : Nie o take Polskie?
11 Listopada| kartka wyborcza| Królestwo Polskie| Księstwo Warszawskie| NATO| PRL| Trzecia Rzeczypospolita| wybory 1989| ZSRR
włącz czytnikUdało się, ale czy było dobrze? Z punktu widzenia historii na pewno. Polska przechodziła jeszcze różne straszne koleje w następnych latach, ale po roku 1818 już nie zniknęła z mapy Europy. Jednakże nie była i nie mogła być w stanie udźwignąć oczekiwań związanych z tym bytem idealnym. Nie była państwem wielkim, silnym, bogatym, dobrym i sprawiedliwym.
Nikt w niej nie osiągnął swych zasadniczych celów i nikt nie chciał się z tym pogodzić. Obóz Piłsudskiego nie zrealizował koncepcji Międzymorza, jagiellońskiej federacji ludów wchodzących ongiś w skład I Rzeczpospolitej. Nie potrafił jednakże uładzić się z częściami tych ludów, które znalazły się w granicach II RP. Obóz narodowy nie uzyskał państwa narodu polskiego i nie był w stanie zaakceptować jego kształtu etnicznego z licznymi mniejszościami. A liczebne mniejszości nie zamierzały akceptować swego zdecydowanie drugorzędnego położenia w nowym państwie, które przecież nie było obiektem ich marzeń i oczekiwań. Żadna z nich nie miała się lepiej w państwie polskim niż pod rządami zaborców Było przy tym to państwo w stałym konflikcie za wszystkimi sąsiadami, poza Rumunią, narażone na agresję ze strony wschodnich i zachodnich sąsiadów, w miarę jak odzyskiwali oni siły po latach 1914 – 1920.
Byliśmy zlepkiem trzech fragmentów trzech państw zaborczych, trzech systemów politycznych i prawnych, trzech odmiennych gospodarek i nawyków społecznych. Do tego ziemie polskie zostały uderzone demograficznie i zniszczone przez wojnę światową i późniejsze działania wojenne. Poziom życia, nie tylko z tego powodu, okazał się na nich niższy niż pod rządami zaborców. Bieda i bezrobocie na wsi i w mieście były niewyobrażalne w porównaniu z biedą i bezrobociem dnia dzisiejszego. Miały miejsce gwałtowne strajki robotnicze i wielkie manifestacje chłopskie, brutalna reakcja władz. ”Policja strzelała i strzelać będzie” (Wacław Kostek-Biernacki, m.in. wojewoda poleski).
Napięcie wewnętrzne, też było nieporównywalne z dzisiejszym. Na dowód przywołuje się zabicie prezydenta Narutowicza, przy czym nie był to tylko czyn opętanego nienawiścią Eligiusza Niewiadomskiego. Symptomatyczne okazało się poparcie tej zbrodni przez ruch narodowy, łącznie z gloryfikacją straconego zabójcy. Zasadnicza zmiana władzy odbyła się nie w wyborach, lecz przez krwawy zamach wojskowy. Od chaosu nieudolnej demokracji przeszliśmy do autorytarnej dyktatury.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Prof. Andrzej Zoll: państwo prawa jeszcze w budowie
Kto Ty jesteś? Polak mały. Jaki znak Twój? Tommy Hilfiger – ponowoczesne dylematy tożsamościowe
Skalski: Fiat iustitia
Tadeusz Mazowiecki: Konstytucja dla wszystkich
Rzeczpospolita dobrem wspólnym wszystkich obywateli
Peryferyjność – wyzwanie czy fatum?
Polacy: mniej egoizmu, więcej współpracy
Im więcej polityki, tym mniej pomyślności
11 listopada i I wojna światowa – polska i europejska pamięć
Bajki o nierównościach
J. Łukaszewski: Ezopie, cóż ty na to?
K. Mazur: Jarosław Kaczyński - ostatni rewolucjonista III RP
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.