TK



Trybunał zbada katalog zbieranych za pomocą środków technicznych informacji o obywatelu

ABW| Agencja Wywiadu| Andrzej Rzepliński| CBA| działania operacyjne| kontrola operacyjna| Marek Zubik| policja| Straż Graniczna| Służba Kontrwywiadu Wojskowego| Służba Wywiadu Wojskowego

włącz czytnik

W ocenie Prokuratora Generalnego, katalogi te mają charakter otwarty i odwołują się w omawianym zakresie do zobowiązań Polski wynikających z umów i porozumień międzynarodowych, a w przypadku SKW – także bliżej nieokreślonych aktów normatywnych rangi ustawy.

Zdaniem wnioskodawcy, nie wydaje się, by w przewidywanej przyszłości możliwe było dostrzegalne ograniczenie liczby przypadków pozyskiwania przez służby danych telekomunikacyjnych dotyczących obywateli, bez wyraźnego ograniczenia ustawowych katalogów przypadków, w których pozyskiwanie takich danych zostało dopuszczone.

Ad. VI.

Zdaniem wnioskodawcy (Rzecznika Praw Obywatelskich) art. 75d ust. 1 ustawy o Służbie Celnej dopuszcza pozyskiwanie danych telekomunikacyjnych nie tylko wtedy, gdy inne środki uzyskania informacji okazały się bezskuteczne, ale w każdej sytuacji, kiedy tylko służba celna zwróci się do podmiotów prowadzących działalność telekomunikacyjną o udostępnienie danych.

Wnioskodawca podkreśla również, że art. 75d ust. 5 ustawy o Służbie Celnej pozwala na przechowywanie danych telekomunikacyjnych mających znaczenie dla postępowań dotyczących wszelkich przestępstw skarbowych (a nie tylko przestępstw skarbowych przeciwko organizacji gier hazardowych, o których mowa w art. 75d ust. 1) oraz mających znaczenie dla postępowań dotyczących wykroczeń skarbowych (o których art. 75d ust. 1 w ogóle nie wspomina). Dopuszcza tym samym na przechowywanie danych telekomunikacyjnych zebranych w sposób sprzeczny z konstytucją.

Ad. VII.

Wnioskodawca (Prokurator Generalny) podnosi zarzuty pominięcia przez ustawodawcę kwestii, które powinny być uregulowane. Zdaniem wnioskodawcy, wskazane we wniosku materie, których nie unormowano w zaskarżonych przepisach mają istotne znaczenie z punktu widzenia chronionych przez ustawę zasadniczą: prawa do prywatności, ochrony tajemnicy komunikowania się, autonomii informacyjnej, a także prawa do obrony oraz wolności prasy. Tym samym, jak podkreśla Prokurator Generalny, można bronić poglądu, że w analizowanych unormowaniach zachodzą przypadki pominięcia prawodawczego, które mogą podlegać ocenie Trybunału Konstytucyjnego.

Rozprawie (transmitowanej przez w Internecie) będzie przewodniczył prezes TK Andrzej Rzepliński, sprawozdawcą będzie sędzia TK Marek Zubik.

Zespół Prasy i Informacji TK

Poprzednia 5678 Następna

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.