Debaty



Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej w pierwszych dekadach XXI wieku wobec wyzwań politycznych, gospodarczych, technologicznych i społecznych

Bronisław Komorowski| Konferencja w Trybunale| Konstytucja| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

Po pierwsze, bardzo różnie potraktowali poszczególni autorzy tytułowe „wyzwa­nia” stojące przed Konstytucją. Niektórzy z nich prowadzą rozważania w szerokim kontekście historii konstytucjonalizmu, a także współczesnej filozofii politycznej, teo­rii i filozofii prawa oraz politologii i socjologii. Wyzwaniami są dla nich rola i współ­czesne znaczenie Konstytucji oraz sposoby jej interpretacji. Dla innych autorów wy­zwaniami są konkretne problemy, jakie pojawiły się podczas interpretacji i stosowania

Konstytucji i z którymi zmagają się władze państwowe, z Trybunałem Konstytucyjnym włącznie. Niektóre rozwiązania konstytucyjne okazują się – zdaniem poszczegól­nych autorów – niewystarczające, wobec czego należy rozważyć zmianę dotychczaso­wej wykładni Konstytucji, a może nawet jej nowelizację.

Po drugie, w wielu opracowaniach przedmiotem rozważań i materiałem do konceptualizacji jest działalność orzecznicza Trybunału Konstytucyjnego, traktowana jako interpretowanie i rozwijanie norm konstytucyjnych oraz odczytywanie lub for­mułowanie zasad konstytucyjnych (różnie zresztą rozumianych). Autorzy nie ograni­czają się przy tym do opisywania i analizowania poszczególnych orzeczeń bądź linii orzecznictwa, ale formułują ogólne uwagi, nierzadko krytyczne, co do sposobów ro­zumowania Trybunału i uzasadniania jego decyzji.

Po trzecie, można zauważyć nierównomierne rozłożenie problematyki konstytucyjnej zawartej w omawianych opracowaniach. W niewielkim zakresie poruszono pro­blematykę władzy ustawodawczej. Nie znalazły uznania wśród autorów zagadnienia wyzwań gospodarczych, jedynie częściowo omówiono wyzwania społeczne i tech­nologiczne. Wiele wolności i praw z rozdziału II Konstytucji nie doczekało się opra­cowania, mimo że są skądinąd przedmiotem dyskusji, na przykład prawo własności, wolność wypowiedzi czy prawo do prywatności w dobie Internetu. Relatywnie słabe odbicie znalazła nader istotna okoliczność wpływu na Konstytucję integracji euro­pejskiej i globalizacji. Z powyższego spostrzeżenia nie należy jednak wyprowadzać daleko idących wniosków; przy większej liczbie opracowań i innej selekcji propozycji autorskich zestaw tematów byłby oczywiście inny. Z kolei na odnotowanie zasługuje poruszenie w kilku tekstach zagadnień o wielkim znaczeniu, np. miejsca takich war­tości konstytucyjnych jak dobro wspólne albo bezpieczeństwo. Kwestie te nie zawsze znajdują szersze odbicie w orzecznictwie Trybunału Konstytucyjnego, który, przy­pomnijmy, orzeka zasadniczo w granicach wyznaczonych przez podmioty inicjujące postępowania.

Debaty

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.