Publicystyka
Sukces i przywileje, czyli rolników polskich 7 lat tłustych
dopłaty bezpośrednie| FADN| nożyce cen| podaż produkcji rolnej| Powszechny Spis Rolny| Program Rozwoju Obszarów Wiejskich| rolnictwo| środki produkcji| świadczenia społeczne
włącz czytnikW tym samym okresie 2000 – 2011 notujemy równocześnie wysoką dynamikę wzrostu cen sprzedaży, szczególnie roślinnej produkcji rolnej. Wzrost cen sprzedawanych produktów rolnych jest znacznie szybszy od wzrostu cen zakupywanych środków produkcji i, po raz pierwszy w historii polskiego rolnictwa, obserwujemy w latach 2000-2011 proces zwierania się „nożyc cen”. Ceny sprzedaży produktów rolnych w okresie 2004-2011 wzrosły o 55%, podczas gdy ceny zakupu środków do produkcji rolnej rosły wolniej – o 36%. Po raz pierwszy, poza rokiem 1989 po tak zwanym „urynkowieniu cen rolnych” przez ówczesnego premiera Mieczysława Rakowskiego i ministra rolnictwa Kazimierza Olesiaka, relacje cen były korzystne dla rolnictwa i wynosiły 114,5 %. Oznacza to, że konsumenci i producenci spoza rolnictwa „dopłacają” do producentów rolnych. Takich procesów wymiany między działalnością rolniczą i pozarolniczą nie notowaliśmy co najmniej od 1989 roku. I nie jest to żaden szczególny przypadek Polski, tylko ogólnoeuropejski trend wymiany między rolnictwem i pozostałymi działami gospodarek narodowych w krajach Europy.
Wzrost cen sprzedaży produktów rolnych ma swoje dwie główne przyczyny. Z dniem 1 maja 2004 roku nastąpił niezwykły wzrost rynku na produkty rolne: z 38 mln. mieszkańców Polski do 400 mln mieszkańców całej Europy plus 150 mln. mieszkańców Rosji i Białorusi. Rynki krajów Europy Zachodniej są rynkami o znacznie wyższym poziomie cen produktów rolnych. W tym samym okresie, niezależnie od sytuacji w Europie, notujemy przyspieszony wzrost cen produktów roślinnych na rynkach światowych. Obie te przyczyny sprawiały, że po raz pierwszy w historii polskiego rolnictwa „nożyce cen” są korzystne dla producentów rolnych.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Nowa Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować polskich rolników
Reforma podatku rolnego: Kto zyska, kto straci
Min. Plocke: Polska chce od 2014 r. wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w całej UE
Rolnicy naciągają UE na kasę
WPR - Nowy budżet
Kapitał społeczny – bardzo długi cień historii
UE: Gospodarstwa konkurencyjne
NIK o dopłatach do sadowniczych upraw ekologicznych
Nowa ustawa ma promować rolnicze grupy producentów
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski