Publicystyka
Sukces i przywileje, czyli rolników polskich 7 lat tłustych
dopłaty bezpośrednie| FADN| nożyce cen| podaż produkcji rolnej| Powszechny Spis Rolny| Program Rozwoju Obszarów Wiejskich| rolnictwo| środki produkcji| świadczenia społeczne
włącz czytnikRachunki wyników i nakładów na produkcję rolną według FADN
Wyniki mikroekonomicznych badań europejskiej rachunkowości rolnej FADN (Farm Accountancy Data Network) pozwalają na analizę wyboru zachowań i strategii gospodarczych rolników z grupy najbardziej towarowych gospodarstw rolnych w kraju, ok. 35% wszystkich gospodarstw tj. około 740 tysięcy. Rachunkowość FADN dotyczy wybranej próby badawczej 11 tys. gospodarstw, których roczna produkcja ogółem wynosi przeciętnie ponad 88 tys. zł, i jest uzyskiwana na 17 ha średniej powierzchni gospodarstwa, średnio o 80% wyższej powierzchni niż średnia krajowa.
Analiza nakładów i wyników działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w różnych grupach obszarowych pozwala określić wybrane strategie rozwoju i wybrane struktury produktowe i techniki produkcji dążące do efektywnego wykorzystania czynników produkcji pozostających do dyspozycji gospodarstwa, w zależności od możliwości wytwórczych wyznaczonych jego wielkością obszarową.
Powszechnie wiadomo, że w produkcji rolnej używane są trzy rodzaje czynników produkcji: ziemia, praca i kapitał (przyjmuję tu wartość maszyn i urządzeń). Stopień wykorzystania czynników produkcji zależny jest od struktury obszarowej gospodarstw. Wyniki rachunkowości rolnej FADN4 pozwalają ocenić jak gospodarstwa rolne - znajdujące się w stanach permanentnej nierównowagi czynników produkcji, niedostatku ziemi, której rozmiar jest stały i określony dostępna powierzchnią użytków rolnych 15 mln.ha, nadwyżkami zasobów pracy i niedostatku kapitału – realizują swoje cele gospodarcze trwania i przetrwania w rynkowym otoczeniu. Badane gospodarstwa mają średnio poziom produkcji wyższy o blisko 80% wyższy od wszystkich gospodarstw w kraju. Owa produkcja jest wyższa ze względu na znacznie wyższe nakłady zarówno pracy, jak i nakłady kapitału od wartości średnich krajowych. Natomiast obserwujemy niższe efekty produkcyjne w gospodarstwach pośrednich grup obszarowych (5-10 ha i 10-20 ha), w których nakłady pracy i kapitału są niższe niż w gospodarstwach poniżej 5 ha i powyżej 20 ha. Zwraca uwagę, że saldo dopłat i podatków (dopłaty bezpośrednie z UE) stanowi ponad 25% dochodów gospodarstwa (wartość dodana brutto wraz z dopłatami) i rośnie w miarę wzrostu powierzchni gospodarstw. Co jest uzasadnione tym, że są to dopłaty bezpośrednie „przywiązane” do hektarów będących we władaniu użytkowników gospodarstw.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Artykuły powiązane
Nowa Wspólna Polityka Rolna nie może dyskryminować polskich rolników
Reforma podatku rolnego: Kto zyska, kto straci
Min. Plocke: Polska chce od 2014 r. wyrównania dopłat bezpośrednich dla rolników w całej UE
Rolnicy naciągają UE na kasę
WPR - Nowy budżet
Kapitał społeczny – bardzo długi cień historii
UE: Gospodarstwa konkurencyjne
NIK o dopłatach do sadowniczych upraw ekologicznych
Nowa ustawa ma promować rolnicze grupy producentów
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski