Publicystyka



Sukces i przywileje, czyli rolników polskich 7 lat tłustych

dopłaty bezpośrednie| FADN| nożyce cen| podaż produkcji rolnej| Powszechny Spis Rolny| Program Rozwoju Obszarów Wiejskich| rolnictwo| środki produkcji| świadczenia społeczne

włącz czytnik

Rachunki wyników i nakładów na produkcję rolną według FADN

Wyniki mikroekonomicznych badań europejskiej rachunkowości rolnej FADN (Farm Accountancy Data Network) pozwalają na analizę wyboru zachowań i strategii gospodarczych rolników z grupy najbardziej towarowych gospodarstw rolnych w kraju, ok. 35% wszystkich gospodarstw tj. około 740 tysięcy. Rachunkowość FADN dotyczy wybranej próby badawczej 11 tys. gospodarstw, których roczna produkcja ogółem wynosi przeciętnie ponad 88 tys. zł, i jest uzyskiwana na 17 ha średniej powierzchni gospodarstwa, średnio o 80% wyższej powierzchni niż średnia krajowa.

Analiza nakładów i wyników działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w różnych grupach obszarowych pozwala określić wybrane strategie rozwoju i wybrane struktury produktowe i techniki produkcji dążące do efektywnego wykorzystania czynników produkcji pozostających do dyspozycji gospodarstwa, w zależności od możliwości wytwórczych wyznaczonych jego wielkością obszarową.

Powszechnie wiadomo, że w produkcji rolnej używane są trzy rodzaje czynników produkcji: ziemia, praca i kapitał (przyjmuję tu wartość maszyn i urządzeń). Stopień wykorzystania czynników produkcji zależny jest od struktury obszarowej gospodarstw. Wyniki rachunkowości rolnej FADN4 pozwalają ocenić jak gospodarstwa rolne - znajdujące się w stanach permanentnej nierównowagi czynników produkcji, niedostatku ziemi, której rozmiar jest stały i określony dostępna powierzchnią użytków rolnych 15 mln.ha, nadwyżkami zasobów pracy i niedostatku kapitału – realizują swoje cele gospodarcze trwania i przetrwania w rynkowym otoczeniu. Badane gospodarstwa mają średnio poziom produkcji wyższy o blisko 80% wyższy od wszystkich gospodarstw w kraju. Owa produkcja jest wyższa ze względu na znacznie wyższe nakłady zarówno pracy, jak i nakłady kapitału od wartości średnich krajowych. Natomiast obserwujemy niższe efekty produkcyjne w gospodarstwach pośrednich grup obszarowych (5-10 ha i 10-20 ha), w których nakłady pracy i kapitału są niższe niż w gospodarstwach poniżej 5 ha i powyżej 20 ha. Zwraca uwagę, że saldo dopłat i podatków (dopłaty bezpośrednie z UE) stanowi ponad 25% dochodów gospodarstwa (wartość dodana brutto wraz z dopłatami) i rośnie w miarę wzrostu powierzchni gospodarstw. Co jest uzasadnione tym, że są to dopłaty bezpośrednie „przywiązane” do hektarów będących we władaniu użytkowników gospodarstw.

Publicystyka

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze


Kazimierz | 10-10-13 10:37
Dlaczego ciągle słyszę, ze strony opozycji, i to tej prawicowej, że polskich rolników rząd wykańcza? Nie jestem entuzjastą ani Kalemby, ani Piechocińskiego, ale chyba nie maja tak złego wpływu na ceny produktów rolnych, ani na ceny nawozów, żeby odsądzać ich od czci i wiary. Unia dała rolnikom pieni.adze z WPR i wpłynęła na poprawę warunków życia na wsi (PROW). Pewnie, że w dawnych pegeerach niewiele się poprawiło, ale to nie całe polskie rolnictwo. Dobrze, że ktoś pokazuje z wyliczeniami, jak jest naprawdę.