Świat



OSW: Reforma konstytucyjna dzieli Ukrainę

Batkiwszczyna| Blok Petra Poroszenko| DNR| Donbas| Ihor Kołomojski| Porozumienie z Mińska| Rada Najwyższa Ukrainy| Tiahnybok| Ukraina| ŁNR

włącz czytnik

Osobną kwestią są konsekwencje zajść przed parlamentem, inspirowanych i kierowanych przez radykałów Laszki i Swobodę (przewodniczący tej partii, Ołeh Tiahnybok brał w nich osobiście udział), w których są ofiary śmiertelne, a jednym ze sprawców okazał się weteran wojny w Donbasie. Incydent ten potwierdza, że Ukraina pozostaje niestabilna wewnętrznie (choć nie w stopniu zagrażającym załamaniem państwa), a także unaocznia konsekwencje utraty przez państwo kontroli nad posiadaniem broni i amunicji wojskowej (przyczyną ofiar śmiertelnych było użycie przez jednego z demonstrantów granatu bojowego). To, czy inicjatorzy i sprawcy rozruchów zostaną ukarani, czy też sprawa zostanie „rozmydlona” ze względów politycznych, będzie mieć duże znaczenie dla kształtowania się na Ukrainie państwa prawa.

Aneks 

Główne postanowienia projektu nowelizacji konstytucji

Projekt nowelizacji konstytucji, wniesiony do parlamentu 1 lipca i uchwalony w pierwszym czytaniu 31 sierpnia, przewiduje głębokie przekształcenie struktury podziału terytorialnego na szczeblu podstawowym. W miejsce dotychczasowych rad wiejskich (silrada, gmina indywidualna, licząca 1–2 wsie, często poniżej tysiąca mieszkańców) wprowadzona zostaje gmina zbiorowa (terytorialna hromada), która wraz z powiatem (rajon) i województwem (obłast’) ma tworzyć trójstopniowy system władz samorządowych. Miasta mają mieć status gmin; status Kijowa i Sewastopola mają być określone (jak dotychczas) w odrębnych ustawach. Wykreślenie z ustawy zasadniczej spisu województw otwiera drogę do zmian na tym szczeblu podziału administracyjnego. Przepisy dotyczące Autonomicznej Republiki Krym pozostają bez zmian. Poza regulacją konstytucyjną pozostaje szczebel wsi, wchodzących w skład gminy, dotychczas mających własne rady i ich przewodniczących. Z innych źródeł wiadomo, że planowane jest wprowadzenie instytucji sołtysów (silskyj starosta), prawdopodobnie w ramach nowej ustawy samorządowej. 

Świat

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.