TK



Wystąpienie Prezesa Trybunału przed Zgromadzeniem Ogólnym Sędziów TK

Konstytucja| Rzepliński| Trybunał Konstytucyjny

włącz czytnik

W orzecznictwie Trybunału istotna rolę odgrywa konstytucyjna zasada pewności prawa.

W sprawie K 9/11 Trybunał, kontrolując konstytucyjność kodeksu wyborczego, stwierdził, że doszło do naruszenia tej zasady, ponieważ decyzja organu władzy wykonawczej, a nie ustawa miała określać w ciągu ilu dni (jednego, czy dwóch) ma zostać przeprowadzone głosowanie. Trybunał rozstrzygał tę sprawę w bardzo krótkim czasie – co do dużej liczby poważnych zarzutów wobec kilkudziesięciu przepisów Kodeksu wyborczego, ustawy Przepisy wprowadzające Kodeks wyborczy oraz jego pierwszej nowelizacji. Od rozstrzygnięcia Trybunału zależało, czy będzie mieć zastosowanie w zbliżających się wyborach dotychczasowe prawo, czy nowa ustawa. Przepisy te zostały zaskarżone przed ich wejściem w życie, zaś wyrok miał przesądzić reżim prawny wyborów parlamentarnych odbywających się jesienią 2011 r.

Kapitalne znaczenie miało w tej sprawie orzeczenie o podstawowych rozwiązaniach nowej ustawy: 2.dniowych wyborach (niekonstytucyjne), głosowaniu korespondencyjnym oraz przez pełnomocnika (konstytucyjne), jednomandatowych okręgach wyborczych do Senatu (konstytucyjne); zakazie pewnych form prowadzenia kampanii wyborczej (niekonstytucyjne). Konstytucja przesądza, że wybory parlamentarne i prezydenckie przeprowadza się w ciągu jednego dnia wolnego od pracy. Przeszkoda ta nie zachodzi w wypadku wyborów samorządowych i wyborów do Parlamentu Europejskiego, które w tym zakresie nie podlegają regulacji konstytucyjnej. Za niekonstytucyjną Trybunał uznał całą ustawę z 3 lutego 2011 r., będącą pierwszą nowelizacją kodeksu wyborczego, z uwagi na uchwalenie jej z naruszeniem zasady 6.miesięcznej ciszy ustawodawczej i wynikającego z dotychczasowego orzecznictwa Trybunału zakazu wprowadzenia w tym okresie istotnej zmiany w prawie wyborczym.

Rozstrzygnięcie sądu konstytucyjnego bez wątpienia przyczyniło się do tego, że w napiętym kalendarzu wyborczym tak komitety wyborcze, jak i sami wyborcy mieli pewność, że wybory toczą się według jasnych reguł, gwarantujących ich uczciwy przebieg.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.