TK
D. Sześciło: Państwo chłopcem do bicia
Benjamin Franklin| biurokracja| dobro wspólne| korupcja| obywatelskość| OECD| państwo| przejrzystość| zaufanie
włącz czytnikZ drugiej strony czy rację ma OECD, wskazując, że pozytywnie na poziom zaufania do państwa wpływa większa przejrzystość instytucji i szerszy dostęp do informacji na ich temat? Intuicja nakazywałaby odpowiedź twierdzącą – generalnie ufamy bardziej tym, których dobrze znamy. Paradoksalnie jednak większa transparentność często jest wrogiem zaufania. W 2002 roku Kościołowi katolickiemu ufało ponad trzy czwarte obywateli. Kiedy zaczęliśmy dowiadywać się nieco więcej chociażby na temat spraw finansowych Kościoła, zaufanie do tej instytucji zaczęło systematycznie spadać, do 64 procent w 2014 roku. Z kolei instytucja niezwykle hermetyczna, jaką z natury jest wojsko, niezmiennie cieszy się zaufaniem trzech na czterech Polaków. Również Unia Europejska nieustannie znajduje się na szczytach rankingów zaufania, mimo że o działaniach jej instytucji przeciętny obywatel wie niewiele, a jak pokazuje frekwencja w wyborach do Parlamentu Europejskiego, nie czuje też potrzeby posiadania na owe działania większego wpływu.
Te wyniki pokazują, że o poziomie zaufania decyduje nie tyle ilość dostępnych informacji, co swoisty autopilot – zestaw stereotypów na temat poszczególnych instytucji, do których dopasowujemy docierające do nas informacje. Rząd, administracja czy sądy niejako z automatu kojarzą nam się z niewydolną, niesprawną, a nawet skorumpowaną biurokracją. Samo pojęcie biurokracji jest już nacechowane negatywnie, mimo że w pierwotnym, weberowskim sensie jest to po prostu model fachowej, profesjonalnie działającej organizacji, od której do tej pory nic lepszego nie wymyślono. Co więcej, biurokracją jest dziś właściwie każda większa organizacja, również prywatna. Tyle tylko, że patologie biurokracji, takie jak nadmierny formalizm czy brak elastyczności, dostrzegamy z reguły wyłącznie w administracji publicznej.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.