TK



Wirtualny sąd dla każdego

e-sądy| Internet| pismo procesowe| postępowanie cywilne| postępowanie upominawcze| pozew

włącz czytnik

Nie ulega też wątpliwości, że powinniśmy mieć możliwość wycofania e-pozwu. Możemy to zrobić do czasu prawomocnego zakończenia postępowania. W tym celu należy złożyć jedynie stosowne pismo. Opłata zostanie nam zwrócona, jeśli cofnięcie pozwu nastąpiło przed rozstrzygnięciem sprawy.

Z kolei jeśli jako strona pozwana jesteśmy niezadowoleni z faktu wydania nakazu zapłaty, to szczególnie wielu wymogów formalnych nie musimy spełnić – poza wyrażeniem swojego niezadowolenia e-sądowi. Przepisy o sprzeciwie wobec nakazu zapłaty nie wymagają bowiem uzasadnienia i przedstawienia dowodów. W doktrynie uznaje się, iż wniesienie sprzeciwu ogranicza się do zwykłej negacji.

Cztery ważne zakładki

Nakaz zapłaty jest doręczany powodowi elektronicznie, niezwłocznie po jego wydaniu w sprawie na skrzynkę (konto) założoną w elektronicznym postępowaniu upominawczym na internetowej stronie e-sądu. Sąd zajmujący się rozpatrywaniem spraw w ramach elektronicznego postępowania upominawczego ma bowiem swój portal internetowy. Niestety, chociaż znajdziemy tam najważniejsze informacje związane z e-procedurą, nikt nie pomyślał o zhierarchizowaniu informacji i wyeksponowania szczególnie ważnych. Cierpi na tym funkcjonalność portalu.

Na uwagę zasługują cztery zakładki o charakterze czysto informacyjnym. Pod pierwszą – „informacja ogólna” – zawarto charakterystykę e-procedury. „Informacja prawna” przytacza nie tylko stosowne przepisy kodeksu postępowania cywilnego, ale także szereg regulacji szczególnych, aktów wykonawczych (wszystkie do pobrania w formacie pdf). Szczególnie jednak przydatne mogą okazać się „informacja dla powodów” oraz „informacja dla pozwanych i ich pełnomocników”.

Przed napisaniem pozwu warto też zajrzeć do zakładki ”wzór prawidłowego i wadliwego pozwu”, zwracając uwagę na jakże kłopotliwą nawet dla profesjonalnych pełnomocników kwestię ujmowania i definiowania odsetek. Gdybyśmy jako strona powodowa mieli kłopot z napisaniem uzasadnienia, to portal e-sądu także przychodzi w tej kwestii z podstawową pomocą, wskazując konieczne elementy uzasadnienia pozwu.

Skończyć z bezkarnością

System e-sądu nie jest szczególnie skomplikowany technicznie, niemniej stawia przed użytkownikami pewne wymagania. Szkoda, że jedną z pierwszych widocznych informacji po wejściu na portal nie jest dość obszerny dokument, w którym znajdujemy tak cenne informacje jak wymagania dla przeglądarek internetowych, złożenie wniosku o wydanie certyfikatu EPU, wydawanie i instalacja certyfikatu, składanie podpisu elektronicznego pod pozwem czy jego opłacenie. Sama instrukcja jest dość zwięzła i zrozumiała. Wydaje się jednak, że powinna być bardziej wyeksponowana na portalu.

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.