Państwo



Komisja senacka zapoznała się z wykonywaniem wyroków ETPC

ETPC| Europejska konwencja Praw Człowieka| MSZ| NRA| Senat| wyroki ETPC

włącz czytnik

W raporcie MSZ wskazano działania, jakie zostały podjęte w celu wykonania wyroków ETPC oraz wyliczono plany i raporty z działań, jakie zostały przestawione przez polski rząd Komitetowi Ministrów Rady Europy.

Na posiedzeniu Senackiej Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które odbyło się 30 lipca 2013 r. przedstawiciele MSZ omówili raport oraz wskazali na działania podejmowane przez rząd w celu wykonywania wyroków ETPC.

W dyskusji nad Raportem wzięli udział przedstawiciele Komisji Praw Człowieka przy Naczelnej Radzie Adwokackiej, przedstawiciele Prokuratury Generalnej, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Adw. Wieńczysław Grzyb reprezentujący Komisję Praw Człowieka przy NRA zwrócił uwagę, że raport pomija kilka ważnych zagadnień rzutujących na ocenę działań rządu w tym zakresie. Najważniejsze to:

- brak omówienia szczególnie ważnych grup spraw, w szczególności dotyczących ochrony praw rodziców, prawa do rzetelnego procesu z uwzględnieniem dostępu do obrońcy, jak również prawa do bezpłatnej pomocy prawnej z urzędu i prawo dostępu do sądu.

- niektóre ze środków, które zostały podjęte w wykonaniu wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka mają charakter formalny, tzn. w istocie mogą uzasadniać twierdzenie, że rząd podjął działania w celu rozwiązania problemów wskazanych w tych wyrokach, lecz w istocie środki te nie rozwiązują wskazanych problemów. Dotyczy to w szczególności postępowania w sprawach lustracyjnych, przeludnienia w zakładach karnych (przeludnienie zostało zlikwidowane poprzez udzielanie w szerokim zakresie odroczeń wykonania kary pozbawienia wolności, co nie jest zgodne z dyrektywami wymiaru kary), wreszcie w zakresie  praw reprodukcyjnych (po orzeczeniu w sprawie A. Tysiąc przeciwko Polsce, Minister Zdrowia wydał stosowne rozporządzenie, które jednak w istocie nie rozwiązuje wskazanych wcześniej przez Trybunał problemów).

Państwo

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.