TK
Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć, czyli rząd polski pisze do Komisji Weneckiej, która przyjmuje opinię o TK
Andrzej Rzepliński| Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Gianni Buquicchio| Komisja Wenecka| Mariusz Muszyński| MSZ| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym
włącz czytnikNiezrozumiały jest brak wskazania momentu wniesienia projektów ustaw o TK i dat związanych z ich procedowaniem. Komisja nie uwzględniła prac nad tymi projektami toczącymi się od maja do lipca 2016 r. W ten sposób nie pokazano, że toczyła się debata nad kształtem proponowanych rozwiązań, której wynikiem była ustawa z 22 lipca 2016 r. Dokonano tym samym manipulacji pod tezę, że procedowanie było pośpieszne i nie dało możliwości zapoznania się zainteresowanym podmiotom z proponowanymi rozwiązaniami prawnymi. Wobec tego, że przedmiotem opinii jest właśnie ten akt (tj. ustawa z 22 lipca 2016 r.), w kalendarium wydarzeń kwestie związane z procesem legislacyjnym powinny być szczególnie uwzględnione.
Jednocześnie niezrozumiałe dla wypracowania opinii i jej kształtu jest powołanie w kalendarium takich kwestii jak wszczęcie postępowania karnego wobec Prezesa TK czy wypowiedź przewodniczącego klubu parlamentarnego niemająca charakteru normatywnego (zob. s. 7 opinii). W przypadku zdarzenia dotyczącego wszczęcia postępowania pojawia się pytanie o prawdziwość i źródło tej informacji i racjonalność zawarcia jej w opinii, która ma dotyczyć aktu normatywnego, a w przypadku wypowiedzi szefa klubu - nie ma ona nic wspólnego z przedmiotem opinii. Komisja nie skorzystała z sugestii sędziów TK wybranych w grudniu 2015, aby zapoznała się z materiałami z postępowania. Fałszuje też informację o osobie, która złożyła doniesienie.
Dokonując analizy realizacji przez ustawę z 22 lipca 2016 r. rekomendacji wynikających z opinii z 11 marca 2016 r. Komisja nie przeprowadziła pogłębionej analizy procesu uchwalenia tej ustawy – mimo że jak sama stwierdza, opozycja informowała ją o nieprawidłowościach (pkt 20-21). Gdyby to uczyniła okazałoby się, że różne podmioty zaopiniowały projekt i był on przedmiotem debaty. Czytając pkt 21 opinii można mieć wrażenie, że opozycja została wykluczona z procedowania, co nie jest prawdziwe. Do debaty w trakcie prac komisji sejmowych zostali też zaproszeni wszyscy sędziowie TK, którzy nie skorzystali z zaproszenia.
Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.
Załączniki
Komentarze
Polecane
-
Oświadczenie Andrzeja Rzeplińskiego, prezesa Trybunału Konstytucyjnego
Andrzej Rzepliński -
Kaczorowski: Mitteleuropa po triumfie Trumpa
Aleksander Kaczorowski -
Piotrowski: Trybunał Konstytucyjny na straży wolnych wyborów i podstaw demokracji
Ryszard Piotrowski -
Prawnicy wobec sytuacji Trybunału Konstytucyjnego, badania i ankieta
Kamil Stępniak -
Skotnicka-Illasiewicz: Młodzież wobec Unii w niespokojnych czasach
Elżbieta Skotnicka-Illasiewicz
Najczęściej czytane
-
O naszym sądownictwie
Jan Cipiur -
Przepraszam, to niemal oszustwo
Stefan Bratkowski -
iACTA alea est
Magdalena Jungnikiel -
TK oddalił wniosek Lecha Kaczyńskiego dotyczący obywatelstwa polskiego
Redakcja -
Adwokat o reformie wymiaru sprawiedliwości
Rafał Dębowski
Brak komentarzy.