TK



Polsce – służyć, Europę – tworzyć, Świat – rozumieć, czyli rząd polski pisze do Komisji Weneckiej, która przyjmuje opinię o TK

Andrzej Rzepliński| Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Gianni Buquicchio| Komisja Wenecka| Mariusz Muszyński| MSZ| Stanisław Biernat| Trybunał Konstytucyjny| ustawa o Trybunale Konstytucyjnym

włącz czytnik

Jest to świadome wspieranie jednej z opcji politycznych, a jednocześnie stygmatyzacja sędziów wybranych przez Sejm obecnej kadencji. To pokazuje, że Komisja wcale nie realizuje standardów wynikających z niezależności władzy sądowniczej. Nie tylko sędziom tym odmawia rzeczywistego biernego prawa wyborczego na stanowisko Prezesa TK, ale działa pod tezę jednej ze stron sporu. Fakt, że trzech sędziów jest niedopuszczanych przez Prezesa TK do orzekania, nie świadczy o tym, że Trybunał Konstytucyjny liczy 12 sędziów. Zarzut Komisji dot. obecnej konfiguracji Trybunału jest nietrafiony – procedury dotyczące obsadzania stanowisk sędziów w TK zostały doprowadzone skutecznie do końca, zaś fakt, iż w Trybunale orzeka obecnie tylko 12 sędziów wynika tylko i wyłącznie z niedopuszczenia wybranych sędziów przez Prezesa TK.

Argumentem pozaprawnym i nieznajdującym podstaw w Konstytucji RP jest też teza, że kandydatami na Prezesa TK mają być osoby cieszące się największym poparciem pozostałych sędziów. Komisja pomija przy tym znaczenie Prezydenta RP w procesie powoływania Prezesa TK. Prezydent RP nie ma wyznaczonych w tym zakresie innych normatywnych kryteriów oprócz tego, że musi działać na podstawie i w granicach prawa (zasada ogólna) oraz że wybiera Prezesa spośród kandydatów wskazanych na to stanowisko przez Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK (zasada szczegółowa). Nie jest na pewno związany tym, że dany kandydat Zgromadzenia uzyskał określoną liczbę głosów. Aktem, który przedstawia się Prezydentowi jest uchwała zawierająca nazwiska kandydatów na prezesa. Zgromadzenie Ogólne nie przyjmuje odrębnych uchwał w odniesieniu do każdego z przedstawianych Prezydentowi RP kandydatów. Jest to jedna uchwała, co ma być wyrazem, że Zgromadzenie zgadza się na dany zestaw osób, których przedstawia jako kandydatów spośród których Prezydent ma powołać Prezesa TK. Fakt podjęcia tej uchwały jest wyrazem, że to Zgromadzenie Ogólne popiera wskazane kandydatury na stanowisko Prezesa. Kandydatów przedstawia bowiem Prezydentowi RP Zgromadzenie Ogólne jako organ, a nie sędziowie lub grupy sędziów popierających danego kandydata. Prezydentowi nie jest też znany wynik głosowania.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.