TK



Biuro Trybunału Konstytucyjnego prostuje i wyjaśnia

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Jan Maria jackowski| Maciej Graniecki| orzeczenia TK| postanowienie| postanowienie sygnalizacyjne| prezes TK| Trybunał Konstytucyjny| ustawa lustracyjna| wykonywanie orzeczeń TK

włącz czytnik

Sędziowie TK mają nienormowany czas pracy („określony wymiarem (…) zadań” − art. 32 ustawy o TK). Udział w rozprawach stanowi ułamek ich obowiązków. Biorą oni bowiem udział w wielu naradach w sprawach, w których należą do składów orzekających (jako przewodniczący, sprawozdawcy, członkowie składu) oraz przygotowują projekty orzeczeń w sprawach, w których są sprawozdawcami (zarówno w rozpoznaniu wstępnym jak i w rozpoznaniu merytorycznym). To ostatnie wymaga wielogodzinnej pracy, w tym poza siedzibą TK, z wykorzystaniem zdalnego dostępu do służbowych baz danych i pomocy technicznych.

Zaznaczyć należy, że od początku istnienia Trybunału Konstytucyjnego, prawo zezwalało (i nadal zezwala) Sędziemu TK kontynuować pracę naukowo-dydaktyczną maksymalnie w wymiarze „pełnego etatu” na jednym uniwersytecie, o ile nie utrudnia mu to wykonywania obowiązków sędziowskich (obecnie art. 23 ust. 2 ustawy o TK z 2015 r., dawniej: art. 41 ust. 1 ustawy o SN z 1984 r. w zw. z art. 18 ust. 1 ustawy o TK z 1985 r. i art. 6 ust. 8 ustawy o TK z 1997 r.). Żaden z Sędziów nie pracuje w prywatnej uczelni ani w dwóch uczelniach na raz. Podczas prac nad ustawą o TK z 2015 r. kwestia ta nie budziła kontrowersji, a przepisy nie zostały zmienione żadną z późniejszych nowelizacji.

Wykonywanie orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego

Postulaty, by Trybunał Konstytucyjny intensywniej zajął się „niewykonanymi orzeczeniami” dowodzą nieznajomości Konstytucji i roli Trybunału Konstytucyjnego w systemie ustrojowym.

Z mocy art. 6 ust. 1 ustawy o TK, Trybunał Konstytucyjny corocznie przedstawia Sejmowi i Senatowi informacje o istotnych problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, zawierające między innymi zestawienia: wyroków i postanowień sygnalizacyjnych oczekujących na reakcję prawodawcy oraz zaległych orzeczeń pozostawionych bez odpowiedniej reakcji prawodawcy. Kwestie te są omawiane na dorocznych publicznych posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego Sędziów TK, do udziału w których w szczególności zapraszani są: Prezydent RP, Marszałkowie Sejmu i Senatu, Prezes Rady Ministrów, Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego, Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego, Przewodniczący Krajowej Rady Sądownictwa, Prokurator Generalny, Minister Sprawiedliwości, Rzecznik Praw Obywatelskich, Rzecznik Praw Dziecka, Prezes Najwyższej Izby Kontroli, Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Prezes Narodowego Banku Polskiego, a także przewodniczący właściwych komisji sejmowych i senackich (art. 11 ustawy o TK). Szczegółowe dane są również dostępne w Publicznym Portalu Informacji o Prawie, prowadzonym przez Rządowe Centrum Legislacji.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.