TK



Biuro Trybunału Konstytucyjnego prostuje i wyjaśnia

Biuro Trybunału Konstytucyjnego| Jan Maria jackowski| Maciej Graniecki| orzeczenia TK| postanowienie| postanowienie sygnalizacyjne| prezes TK| Trybunał Konstytucyjny| ustawa lustracyjna| wykonywanie orzeczeń TK

włącz czytnik

− dodatek z tytułu rozłąki z rodziną (przeciętnie 400 zł/mies.),

− bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie,

− zwrot kosztów przejazdu z miejsca zamieszkania do Warszawy i z powrotem.

Wyraźnego podkreślenia wymaga, że – wbrew sugestiom, jakoby sędziowie uzyskali w ostatnim czasie „nowe przywileje” − ustawa o TK z 2015 r. w niczym nie zmieniła stanu prawnego od lat obowiązującego w zakresie wynagrodzeń oraz innych uprawnień Sędziów TK.

Zatrudnienie i wynagrodzenia pracowników Biura Trybunału Konstytucyjnego

Według stanu na koniec 2015 r., Biuro TK zatrudnia 136 osób na 120 etatach (w tym: 2 osoby na urlopach wychowawczych i 1 osobę na urlopie bezpłatnym), w tym 34 osoby mają stopnień naukowy doktora nauk prawnych. Służba prawna Trybunału Konstytucyjnego (pracownicy zatrudnieni na stanowiskach związanych bezpośrednio z działalnością orzeczniczą i pomocą w tym zakresie w pracy sędziów Trybunału) liczy 53 osoby.

Średnie wynagrodzenie tzw. angażowe (z dodatkiem za staż pracy, a bez ewentualnych nagród jubileuszowych i „13-tek”) wynosiło w 2015 r. 6732,66 zł, zaś z dodatkami (nagrodami rocznymi, jubileuszowymi) – 7392,26 zł. Ostatnia waloryzacja wynagrodzeń pracowników Biura TK miała miejsce w 2008 r. – tak jak w innych urzędach państwowych.

Aktywność publiczna Prezesa TK

Prezes TK „reprezentuje Trybunał na zewnątrz” (art. 13 ust. 1 ustawy o TK). Czyni to głównie w okolicznościach oficjalnych (np. na uroczystościach państwowych czy naukowych), może jednak zabierać publicznie głos w sprawach o zasadniczym znaczeniu dla państwa i Trybunału Konstytucyjnego, w tym prezentując stanowisko w mediach tradycyjnych i elektronicznych.

Rzekome „uchylenie” ustawy lustracyjnej

Wobec stwierdzenia, ze Trybunał Konstytucyjny „uchylił de facto ustawę o lustracji” (Wiceprezes Rady Ministrów Pan Mateusz Morawiecki, Ubolewam nad tym, że zmagamy się ze zjawiskiem donoszenia na własny kraj, Polska The Times, 30 grudnia 2015 r. s. 8), przypomnieć trzeba, że wyrokiem z dnia 11 maja 2007 r. (sygn. K 2/07) Trybunał Konstytucyjny orzekł o niezgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy lustracyjnej z 2006 r. (Dz. U. Nr 218, poz. 1592, ze zm.), w brzmieniu nadanym jej nowelą z 14 lutego 2007 r. (Dz. U. Nr 25, poz. 162). Nie doprowadziło to jednak ani do „uchylenia” ustawy, ani do zawieszenia jej stosowania, o czym świadczy między innymi bieżąca działalność Biura Lustracyjnego Instytutu Pamięci Narodowej oraz treść dorocznych informacji o działalności tego Instytutu.

Trybunał Konstytucyjny

Zawartość i treści prezentowane w serwisie Obserwator Konstytucyjny nie przedstawiają oficjalnego stanowiska Trybunału Konstytucyjnego.

 
 
 

Załączniki

Brak załączników do artykułu.

 
 
 

Komentarze

Brak komentarzy.